05 Haziran 2012 12:05

Hava-İş’e TMMOB ve BTS’den destek geldi

TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Bedri Tekin ve KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yavuz Demirkol, havacılık iş kolunda grevin yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, Hava-İş’in yanında olduklarını bildirdiler.Tekin yaptığı açıklamad

Hava-İş’e TMMOB ve BTS’den destek geldi

Paylaş

TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Bedri Tekin ve KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yavuz Demirkol, havacılık iş kolunda grevin yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, Hava-İş’in yanında olduklarını bildirdiler.

Tekin yaptığı açıklamada, iş bırakmanın THY çalışanlarının en doğal hakkı olduğunun altını çizerek, siyasi iktidar ve THY’nin tavrının da “demokrasi dışı bir davranış” olduğunu vurguladı.

Grev hakkını, üretimden gelen güçlerini kullanmanın çalışanların en doğal hakkı olduğunu kaydeden Tekin, aksini düşünmenin, iddia etmenin sendikal hakları yok saymak olduğunu vurguladı. THY’nin maddi zararının işçilere, sendikalara yüklenebileceğini düşünmenin tamamen saf dillik olduğunun altını çizen Tekin, “Çünkü ülkemizde daha önce benzeri bir olay yaşanmış, AİHM grev yapan kamu çalışanlarına yönelik iktidarın tavrının çalışanları mağdur ettiği gerekçesiyle, çalışanlara maddi, tazminat ödenmesine karar vermişti” dedi.

ÇALIŞANLARA 12 BİN 600 AVRO

AİHM kararında, AİHS’nin 11. maddesi gereği Türkiye Cumhuriyetinin sendikal hak ve özgürlükleri garanti ettiği, bunun da toplu pazarlık ve toplu eylem hakkını içerdiği, ancak devletin bu taahhüdüne uygun olarak davranmadığı, iç düzenlemelerini buna göre yapmadığını belirttiğine yer veren Bedri Tekin, çalışanların ILO’nun 87 Sayılı Sözleşmesi’nde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde sözü edilen hak ve özgürlükleri kullanmasının doğal olduğunu vurguladığının da altını çizdi.

İŞ KOLUNDAN DESTEK

BTS Genel Başkanı Yavuz Demirkol da THY’de uzun süredir kazanılmış hakların gasbedilmeye çalışıldığı, çalışanların daha yoğun ve olumsuz şartlarda çalışmaya zorlandığı, mobbing ve türlü baskıların uygulandığının bilindiğine dikkat çekti. Demirkol, bu nedenle mevcut saldırının yalnızca grev hakkına yönelik olmayıp aynı zamanda tüm emekçilerin yıllardır mücadele ile kazandıkları haklarına yönelik de bir tehdit olduğunu vurguladı.  BTS’nin de üyesi olduğu Uluslararası Taşımacılık Çalışanları Federasyonu (ITF) ve Avrupa Taşımacılık Çalışanları Federasyonu (ETF) üyesi olan ulaştırma iş kolunda örgütlü olduğunu hatırlatan Demirkol, tüm emekçileri teslim almayı hedefleyen bu saldırıya karşı Hava-İş’in yanında olduklarını bildirdi. Demirkol, anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı olan grev yasağının Cumhurbaşkanı tarafından Meclise iadesini istedi. (Ankara/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

6 yaş altındaki çocukları okul öncesine kaydedin

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa