Mahkeme, gazeteci Aktan'a ait olmayan 8 tweeti sordu

Mahkeme, gazeteci Aktan'a ait olmayan 8 tweeti sordu

Kapatılan IMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan, atmadığı 8 tweetten dolayı yargılanıyor.

Yazmadığı ve paylaşmadığı tweetler gerekçe gösterilerek yargılanan kapatılan İMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan, hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti, iddia makamından "8 tweetin nerede bulunduğu hususunda araştırma yapmasını" istedi. 

Twitter'daki paylaşımları gerekçe gösterilip 30 Nisan 2016 tarihinde evi basılarak gözaltına alınan kapatılan İMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan hakkında açılan davanın ikinci duruşması Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Yazmadığı ve paylaşmadığı tweetler gerekçe gösterilerek "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yargılanan Aktan, avukatları ile birlikte duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı, çok sayıda gazeteci izledi. 

Duruşma, mahkeme heyetinin gelen belgeleri okuması ile başladı. 

MAHKEME ‘8 TWEETİ’ SORDU

Duruşmada, mahkeme heyetine mütalaa sunan iddia makamı, iddianamede bahsi geçen bir kısım mesajların bulunmadığı iddiasına ilişkin dosyanın taraflarına tevdii edilerek, eksik hususların giderilmesini talep etti.

İddia makamının talebi üzerine kararını açıklayan mahkeme heyeti, iddia makamına, Aktan’ın kendisine ait olmayan ve geçen yıl Ocak ayında atıldığı iddia edilen 8 tweet'in "nerede bulunduğu hususunda araştırma yaparak beyanda bulunması için gelecek celseye kadar süre verilmesi” yönünde karar verdi. 

Emniyet tarafından mahkemeye sunulan raporda da el konulan ve geçen ay Aktan’a iade edilen iki bilgisayar ile telefonunda "herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı" yönünde görüş bildirdi. 

Mahkeme heyeti duruşmayı 4 Nisan gününe erteledi. (İstanbul/DİHABER) 
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Hamza AktanIMC