05 Haziran 2012 11:38

HPG’ye ‘serbest bırakın’ çağrısı

Diyarbakır Barosu, İHD ve MAZLUMDER Diyarbakır şubeleri, HPG tarafından kaçırılan AKP Kulp İlçe Başkanı Veysel Çelik ve diğer kişilerin serbest bırakılması için çağrı yaptı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in kitle örgütlerinin ortak basın açıklamasına yönelik sarf ettiği sözleri tehlikeli

HPG’ye ‘serbest bırakın’ çağrısı

Paylaş

Diyarbakır Barosu, İHD ve MAZLUMDER Diyarbakır şubeleri, HPG’nin kaçırdığı kişilere ilişkin baro binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, MAZLUMDER Diyarbakır Şube Başkanı Seyfettin Ay ve İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici katıldı.

SAVAŞ DURSUN

Ortak açıklamayı yapan Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, AKP Kulp İlçe Başkanı Veysel Çelik’in ailesinin bir kez daha kendilerine başvurduğunu hatırlatarak, yeniden basın aracılığıyla çağrıda bulunmak istediklerini belirtti. Aktar, AKP’li Çelik, asker, polis ve sivillerin serbest bırakılması için HPG’ye çağrıda bulundu.

30 yıldır süren savaşın durdurulması gerektiğini belirten Aktar, diyalog ile çözüm yoluna gidilmesi gerektiğini ifade ederek, hiçbir şekilde din, dil, ırk ve fiziksel görünüş ayrımı yapmadıklarını ifade etti.

‘KİMSENİN YANINDA, ARKASINDA DEĞİLİZ’

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in, Başbakanın Diyarbakır ziyareti öncesinde kitle örgütü ve kurumların yaptığı ortak basın açıklamasına yönelik sarf ettiği sözleri hatırlatan Aktar, açıklama metnini kendisinin yazdığını söyleyerek, hiç kimsenin yanında, arkasında olmadıklarını sadece insan haklarının yanında olduklarını ifade etti. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ise, Mehdi Eker’in yaptığı açıklamanın çok tehlikeli bir tutum olduğunu belirterek, vicdanlarının sesiyle sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. (DİYARBAKIR)


IĞDIR’DA 7 KİŞİ SERBEST

HPG, Iğdır’ın Korxan mıntıkasında 28 Mayısta kaçırdığı 10 kişiden 7’sini serbest bıraktı.

Iğdır’ın Korhan (Korxan) Yaylası’nda HPG’liler tarafından Özel İdare Müdürlüğü’nde görevli bir mühendis ile bir avukatın da aralarında bulunduğu 10 kişi alıkonulmuştu. Alıkonulan Mühendis Mehmet Tan ve Avukat Serkan Gültekin’in yakınları dün İHD Van Şubesine başvurarak yakınlarının serbest bırakılmasını istemişti. (IĞDIR)

ÖNCEKİ HABER

Plaş Plastik’te 4 işçi daha atıldı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa