Karabağlar Belediyesi’nde de grev kapıya dayandı

Karabağlar Belediyesi’nde de grev kapıya dayandı

Düşük ücret teklifi nedeniyle, TİS görüşmelerinin tıkandağı Karabağlar Belediyesi'nde Genel İş grev kararını işçilerle birlikte belediye binasına astı

İzmir'de Karabağlar Belediyesi'ne ait KARBEL Şirketi ile bu işyerinde örgütlü olan Genel İş İzmir 5 Nolu Şube arasında yaklaşık 4 ay önce başlayan TİS görüşmeleri, ücret ve sosyal haklar gibi işçiyi yakından ilgilendiren ekonomik maddelerde bir uzlaşma sağlanamadığı için anlaşmazlıkla sonuçlandı. Arabulucu sürecinde de bir anlaşmama sağlanamaması üzerine sendika tarafından iki aylık grev süreci başlatıldı. 

Belediyenin temizlik, fen, park bahçeler ve idari birimlerinde çalışan yaklaşık 900 işçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerinde, belediye yöneticileri toplamda yüzde 7'lik zam önerisinde bulunurken, sendika ücretlerin insanca yaşam seviyesine çekilmesini istiyor. Toplamda 22 maddede anlaşma sağlanamadı. 

Grev kararı yapılan eylemle belediye binasına asıldı.Yoğun kar yağışının altında gerçekleşen eylemde KARBEL işçileri, 'Grev Hakkımız Toplu Sözleşme Silahımız', 'İş Ekmek Yoksa Barış Da Yok', 'Birleşe Birleşe Kazanacağız' ve 'Yaşasın Sınıf Dayanışması' sloganlarını attı. Eyleme, yine grev kararı asılan Konak Belediyesi'nin MERBEL işçileri ve Genel İş'e bağlı şubelerin de yöneticileri katılarak destek verdi. 

Basın metnini okuyan Genel İş İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, ilk olarak yaşanan terör saldırılarına değinerek " Bu Katliam Şebekeleri  ve ona güç veren ve cesaret  veren odaklar bilmelidir ki eşitlik, özgürlük, barış, kardeşlik ve demokrasi özlemimizi,  mücadelemizi ve kardeşliğimizi  yok edecek,  bir bomba imal edilmemiştir.Buradan  ifade etmek isterim ki Türkiye de son zamanlarda hızla artan ve giderek sıklaşan katliamlar , hem Ülkede, hem de sınırlarımızın dışında izlenen politikaların da alevlendirdiği terör saldırılarını  DİSK/Genel-İş Sendikası olarak kınıyor, Ülkemizde ve Dünya da barışın, kardeşliğin, huzurun Egemen olmasını istiyor ve talep ediyoruz. Ölümlere alışmayacağız!" dedi. 

'ZAMLAR YAŞAMI DAYANILMAZ HALE GETİRDİ'

Belediyenin zam teklifinin grev sürecini kaçınılmaz kıldığını da ifade eden Kara şunları söyledi "Biliyoruz ki Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Bir yanda demokrasi, özgürlük ve İnsana dair tüm hakların ayaklar altına alındığı, diğer taraftan, Kriz ve ekonomik baskılar, Türk Lirasının değer kaybı ile yükselen fiyatlar en başta emekçileri vurmakta, her gün  zamlarla yaşam dayanılmaz hale gelmektedir. Almış olduğumuz ücretler yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Maaşlarımız başta gelir vergisi olmak üzere bankalar, eğitim, sağlık ve kriz karşısında pul olmaktadır. Karabağlar Belediyesinde aynı işleri yapan işçiler arasında kadrolu, memur, şirket ayrımı gözetmeksizin eşit işe eşit ücret talep etmekteyiz". 

'GREV HAKKIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Gerekirse grev kararını uygulamaktan vazgeçmeyeceklerinin de altını çizen Kara "Amacımız Yasalardan doğan haklarımızı kullanarak zor hayat koşullarını yaşanabilir kılacak ekonomik ve sosyal haklarımızı iyileştirilmesini talep ediyoruz. KARBEL  üyelerimizle birlikte Karabağlar  Belediyesine en kısa sürede  işçilerin emeğinin, alın terinin  karşılığının verilmesi çağrısında bulunuyoruz. İş güvenliğimizden  ve  barışından yanayız. Ancak, Ağır yaşam koşulları nedeniyle ekonomik ve sosyal taleplerimizin karşılanmasını talep ediyoruz. İnsanca yaşam koşullarına uygun bir toplu sözleşme yapılıncaya kadar Üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan,   Grev hakkımızdan  asla vaz geçmeyeceğiz" dedi.  (İzmir/EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Ocak 2017 14:36
www.evrensel.net