CHP ve HDP'li vekiller gazetecilerin açıklamasını okudu

CHP ve HDP'li vekiller gazetecilerin açıklamasını okudu

CHP ve HDP'li vekiller Mecliste 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bildirisini okudular

HDP Milletvekili Mizgin Irgat ve gazeteci kökenli CHP milletvekilleri, Barış Yarkadaş, Utku Çakırözer, Eren Erdem, Mustafa Balbay, Yakup Akkaya Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü açıklamasını okudular. 143 gazetecinin cezaevinde bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, gazete-televizyon kapatma, işten atma ve sansüre karşı basın özgürlüğü çağrısında bulunuldu. 

Gazeteci kökenli CHP'li milletvekilleri ile HDP milletvekili Mızgin Irgat Meclis'te yaptıkları basın toplantısında Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bildirisini okudular. CHP Milletvekilleri Barış Yarkadaş, Utku Çakırözer, Eren Erdem, Mustafa Balbay, Yakup Akkaya'nın da bulunduğu basın toplantısında gazetecilerin açıklamasını Atilla Sertel okudu. Gazetecilerin artık haber yapmaktan çok, ifade vermek için adliyelere gittiklerini belirten Sertel'in okuduğu açıklama şöyle; “Gün geçmiyor ki bir gazeteye, bir gazeteciye dava açılmasın. Geçtiğimiz yıl en az 839 gazeteci yaptıkları haberler nedeniyle mahkemelerde ifade verdi. Sayısız soruşturmada davaya dönmek üzere adliye raflarında bekliyor. 143 meslektaşımız yeni yıla cezaevinde girdi. Diyorlar ki, “Gazetecilik nedeniyle tutuklu değiller'. Ancak haklarındaki tüm suçlamalar yaptıkları haberlere, çalıştıkları, yönettikleri gazetelerin yayın çizgilerine, yazdıkları makalelere, yaptıkları sosyal medya paylaşımlarına ilişkin.”

SENDİKALAŞMA, TOPLU SÖZLEŞME VE GÜVENCE ELİMİZDEN ALINDI

Darbe girişimi faturasının da basın emekçilerine kesildiği ifade edilen açıklamada, oysa 15 Temmuz gecesi neredeyse hiçbir hükümet yetkilisine, hiçbir bürokrata ulaşılamazken, gazetecilerin görevlerinin başında, darbe girişimini halka duyurdukları hatırlatıldı. Gazetecilerin paletlerin gölgesinde, patlayan bombaların, yaylım ateşlerinin arasında görev yaptıkları vurgulanan açıklamada darbeden girişiminden sonra en az 157 yayın organının kapatıldığı kaydedildi. Basın emekçilerinin iş güvencesinin patronların ve iktidarın keyfine kaldığı ifade edilen açıklamada, “Sendikalaşma, örgütlenme, toplu sözleşme yapma hakkımız elimizden alınmış. Gazeteciler işsizlikle tehdit edilip daha da ağır çalışma koşullarına zorlanıyor. Gazeteciliğe ilk adımını atan genç meslektaşlarımız da staj adı altında belirsiz sürelerde angarya çalışmaya tabi tutuluyorlar. Baskılara, işten atmalara, şiddete, tutuklamalar ve cezalara hayır diyoruz. Sendikalı, toplu sözleşmeli, yarın işten mi atılırım korkusu olmadan üretmek istiyoruz. Cezaevinde olmasalardı bugün haberlerini, yazılarını, çizgilerini zevkle takip edeceğimiz tutuklu meslektaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” denildi. 

GAZETECİLER ALANLARDA DEĞİL HAPİSTE

HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat da Meclis'te yaptığı basın toplantısıyla TGS'nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'ne ilişkin aynı açıklamasını okudu. Mesleğini sokaklarda değil, hapishanelerde karşılayan gazetecilerin söylediği sözden yaptığı haberden dolayı yargılandıklarını belirten Irgat, “Önümüzdeki süreçte gazetecileri ve toplumuz için sıkıntılı günlerin daha da çoğalacağını söyleyebiliriz. Bugün yasama, yürütüme ve yargı erklerini tek elde toplayan, muhaliflerin sesini kısmaya çalışan önümüze getirilen anaysa taslağında, gazetecilerin de sesinin kısılacağını düşünüyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Ocak 2017 14:31
www.evrensel.net