10 Ekim katliamında ölenler için anıt yapılacak

10 Ekim katliamında ölenler için anıt yapılacak

10 Ekim Ankara Katliamında yaşamını yitiren 101 kişi için anıt yapılacağı öğrenildi.

10 Ekim Ankara Katliamının 15. ayında hayatını yitirenler Ankara Garı önünde anıldı. Katliamda hayatını kaybedenler için anıt yapılacağı öğrenildi. Ölenlerin aileleri nasıl bir anıt istediklerine dair Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Doğan Yılmazkaya ile görüştü.

Ankara Tren Garı'nda 10 Ekim 2015 tarihinde yaşamını yitiren 101 kişi katliamın 15. ayında anıldı.Anmaya katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları ve yaralananların yanı sıra 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 EKİM-DER) temsilcileri de katıldı. Üzerinde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu “Hebasını soracağız, affetmeyeceğiz, unutmayacağız” yazılı pankart açılırken, sık sık “10 Ekimi unutma unutturma” sloganı atıldı. Burada konuşma yapan 10 EKİM-DER Başkanı Mehtap Coşkun, 6 Şubat tarihinde 11. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden katliam davasının 2. duruşmasına katılım çağrısında bulundu. Coşkun, her ayın 10’nunda olduğu bu ayda yine aynı yerde katliamı anmak üzere burada bir araya geldiklerini belirterek, bundan sonraki süreçte de her ay burada devam edeceklerini kaydetti. 15 aydır buraya gelerek adalet arayışlarından vazgeçmediklerini vurgulayan Coşkun, “15 aydır en basit anlamıyla biz acımızı daha yaşamamışken, ülke gündemi her gün değişirken biz mücadele etmekten yılmadık” dedi.

ADALET YÜRÜYÜŞÜMÜZDE YOL KAT EDEMEDİK

10 EKİM-DER Başkan Yardımcısı İhsan Seylan, 10 Ekimden sonra yaraların iyileşmediğini vurgulayarak, “Biz anma süreçlerinde şunu gördük; Herhangi bir şekilde adalet yürüyüşümüzde bir gelişme görmedik. Bir yandan yargılama süreçleri devam ediyor. Yargılama süreçleri de oldukça bizi kırıyor.” dedi. Seylan, burada yaşananları hafızalara unutmaması için bir anıt mücadelesi vereceklerini belirterek, “Burasının anıtlaşması için herkes elini vicdanına koymalı. Bütün kamuoyuna duyuruyoruz. Kaybettiklerimizin barış söylemini hatırlatacak şekilde bir anıtın düzenlenmesini istiyoruz. Sessizleşen kamuoyundan bir ses seda istiyoruz” diye kaydetti.

BİZ BU KATLİAM AYDINLATILMAZSA ‘YENİSİ YAŞANIR’ DEMİŞTİK

Bursa’dan gelen katliamda hayatını kaybeden Hasan Baykara’nın kardeşi Resul Baykara ise dünden bugüne yaşanan adalet arayışlarında bir hak kazanımı yaşamadıklarını söyleyerek, “Biz daha katliamın hemen ötesinde demiştik ki eğer Ankara Katliamı aydınlatılırsa ardındaki güçler çözümlenirse bundan sonra yaşanan katliamlarda önlenir demiştik. Ancak ne yazık ki Ankara Katliamı çözümlenemedi, arkasındaki güçlerde çözümlenemediği için üzerine onlarca katliam yaşandı ve hala insanlar hayatını kaybetmeye devam ediyor” dedi.

Anmanın ardından katliamda ölenler için yapılması planlanan anıt için Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Doğan Yılmazkaya ve 10 Ekim katliamında yakınlarını kaybedenleri aileleri görüştü. Görüşmede yapılması planlana anıt hakkında ailelere bilgi veren Yılmazkaya, “Anıtın isminin Barış Anıtı olmasını belediye meclisinde kabul ettiremedik. Ancak anıt yapılması kararı çıktı. Anıta Demokrasi Anıtı isminin verilmesi planlanıyor” dedi. Ailelerden yapılması planlanan anıta katliamda ölenlerin ismini yazılması talebi üzerine Yılmazkaya, “Belediye Başkanı Melih Gökçek'e bu konuyu ilettim. Konuya sıcak bakacağını söyledi. Ölenlerin isimlerinin anıta yazılması için elimizden geleni yapacağız” dedi. Ailelerin isim konusunda anıtın ismi konusundaki itirazlarını da yanıtlayan Yılmazkaya, “AKP'li üyelere bu konu hakkında ısrarcı olduk. Ancak bunu kabul ettiremedik. Sanki biz demokrasiye karşıymışız gibi barışı kabul etmeyip, demokrasi anıtı demek istediler. Önemli olan hayatını kaybedenlerin anıtta isminin olması ve hafızalardan silinmemesi”dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net