Moody's: Bankaların ödenemeyen borç riski artıyor

Moody's: Bankaların ödenemeyen borç riski artıyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk bankacılık sektöründe kârlılığın takibe düşen krediler nedeniyle azalacağını açıkladı.

Moody's Türkiye raporunda, banka kârlarında ciddi düşüş beklendiğini açıkladı. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, kuruluş ayrıca bankaların varlık kalitesinin de kötüleşeceğini öngörüyor ve bunun yüksek seyreden enflasyon, TL'deki değer kaybı, yatırım ortamındaki genel olumsuz görünüm ve güvenlik sorunlarından kaynaklandığını ifade etti.

Yıl sonunda brüt takipteki alacakların toplam kredilere oranının yüzde 4'e ulaşacağını öngören Moody's, Türkiye’deki bankaların ödenemeyen krediler için daha fazla karşılık ayırması gerekeceğini ifade etti.

'GERÇEKLERLE UYUŞMUYOR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi danışmanlarından Bülent Gedikli ise Moody's'in Türk bankaları raporuna Twitter'dan tepki gösterdi ve “Moody's yine olumsuz kahinlik yapmış ancak Türkiye ekonomisi ve bankaların gerçekliğiyle uyuşmuyor!” iddiasında bulundu.

Gedikli, konuyla ilgili ikinci Twitter mesajındaysa, “Bankalara kredileri geri çağırın, zor duruma sokun esnafı, sanayiciyi mi demek istiyorlar? Bankalarımız milli seferberlikte böyle birşey yapmaz” yorumunu yaptı.

Moody's'in Türkiye için ülke notu, yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altında. Notun görünümü ise durağan. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net