05 Haziran 2012 15:02

Bozdağ’dan Diyanet’e: Laiklik sizi sınırlamasın

DİYANET İşleri Başkanlığı gibi bir kurumun varlığının dahi laikliğe aykırı olduğu eleştirileri yapılırken, Başbakan Yardımcısı Bozdağ: “Diyanet İşleri laikliğe değil sünnete bakmalı” dedi. Bozdağ, ‘Anayasanın 136. maddesine bakıldığında Diyanet İşleri Başkanlığının laikliğin izin verdiği ölçüde dini anlatabildiğ

Bozdağ’dan Diyanet’e: Laiklik sizi sınırlamasın

Paylaş

DİYANET İşleri Başkanlığı gibi bir kurumun varlığının dahi laikliğe aykırı olduğu eleştirileri yapılırken, Başbakan Yardımcısı Bozdağ: “Diyanet İşleri laikliğe değil sünnete bakmalı” dedi. Bozdağ, ‘Anayasanın 136. maddesine bakıldığında Diyanet İşleri Başkanlığının laikliğin izin verdiği ölçüde dini anlatabildiğini’ belirterek, “Bu müdahaleci bir laiklik anlayışıdır, doğru bir şey değildir” dedi.

CAMİ SAYISI AZMIŞ!

Diyanet İşleri Başkanlığınca Sapanca ilçesindeki Güral Otel’de düzenlenen il müftüleri seminerinin açılışında konuşan Bozdağ, Ankara ve İstanbul’da cami sayısının az olduğundan şikayet etti. “Koca koca mahalleler Ankara’da da İstanbul’da da başka yerlerde de mahalleler kurulmuş. Toplu konut eliyle yeniden konutlaşma, insanların yenilemesi suretiyle, cami sayısına bakıyorsunuz, ’Şurada bir minare, kubbe var mı’ diye baktığınızda minareyi, kubbeyi göremiyorsunuz. Ezanı duymadan sabah uyanan, duymadan akşam yatan insanların olduğu mahallelerimiz artmaya başladı” diyen Bozdağ, “Öyleyse bizim il müftülerimizin bu işe el atması lazım. Türkiye’nin gelişen, değişen şehirleşme politikaları çerçevesinde oluşan yeni alanlarda, yeni şehirlerde camilerin yapılması ve oralarda ezan sesinin duyulması ibadet ihtiyacının karşılanması için büyük bir çalışmaya ihtiyaç olduğu kanısındayız” diye konuştu.

‘LAİKLİĞE DEĞİL KURAN’A GÖRE ÇALIŞIN’

Yeni anayasa çalışmalarında, 136. maddedeki Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlendiğini de belirten Bozdağ, “Bu madde içinde laiklik ilkesiyle bağdaşmayan bir husus var. Yeni düzenlemede laiklikle bağdaşmayan bu hususun da Diyanet İşleri Başkanlığını düzenleyen maddeden çıkarılmasında fayda vardır. Nedir o? ‘Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı laiklik ilkesi doğrultusunda’ diye başlıyor. Yani görevini yaparken ‘Laiklik ilkesi doğrultusunda görev yapar’ diye bir görev tanımı yapılıyor. Yani laikliğin izin verdiği kadar din anlatımına, laikliğin izin verdiği kadar hizmete izin veren yapı var. Bu müdahaleci bir laiklik anlayışıdır, doğru bir şey değildir” dedi. Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığının görevini laikliğe göre değil, Kur’an ve sünnete göre yapacağını söyledi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Akman, Kanal 7’nin başına geçti

SONRAKİ HABER

Cezayir'de cumhurbaşkanı seçimi için 24 adaylık başvurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa