‘Barış ve demokrasi gelene kadar mücadele edeceğiz'

‘Barış ve demokrasi gelene kadar mücadele edeceğiz'

KHK'lerdeki ihraçlara karşı eylem yapan İzmir emek ve demokrasi güçleri barış, özgürlük ve demokrasi gelene kadar mücadele edeceğiz' dedi.

Son OHAL KHK’sı ile görevinden alınan kamu emekçileri ve barış imzacısı akademisyenlerle ilgili eylem yapan emek ve demokrasi güçleri barış, adalet, özgürlük ve demokrasi gelene kadar mücadele edeceklerini vurguladı.
 
6 Ocak günü yayınlanan OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi ile 21 kamu emekçisi, 7 si akademisyen olmak üzere toplamda 28 KESK üyesinin ihraç edildiği İzmir’de protesto eylemi yapıldı. DİSK, KESK ve TMMOB’un düzenlediği ve çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütünün destek verdiği eylemde OHAL’in sonlandırılması, KHK’ların iptal edilmesi talebi bir kez daha dile getirildi. Eyleme, ihraç edilen akademisyenlerin öğrencileri de kalabalık katıldı. 

Konak Eski Sümerbank önünde bir araya gelen kitle 'Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek' ve 'Barış, Adalet, Özgürlük ve Demokrasi' pankartlarını açarkan, 'Saray Savaş Halklar Barış İstiyor', 'Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi', 'Baskılar Bizi Yıldıramaz' ve 'Üniversiteler Bizimle Özgürleşecek' sloganlarını attı.

Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan TTB Merkez Konsey üyesi Funda Obuz, OHAL’in, Türkiye'nin diktatörlük rejimine gidişinde bir fırsat olarak kullanıldığını ifade ederek “, hukukun yok edilmesi, demokrasinin bitirilmesi, muhalif her kesimin susturulmasına hizmet ediyor. 6 Ocak tarihli KHK’lar ile yine demokratik kitle örgütleri ve muhalif medya susturtulmaya çalışıldı, muhalif kimlikleri ile bilinen Türkiye'nin aydın insanları işlerinden edildi. Yine ortada maddi hiçbir delil yokken, yine hukuk ve demokrasiyi ayaklar altına alan KHK’lar ile” dedi.

Barış talebini dile getiren akademisyenlerin de ihraç edilmesine de değinen Obuz şunları söyledi “Barış çağrısı yapmak her yurttaşın görevi olmanın yanında, akademisyen olarak çatışmaların durdurulması, silahların susturulması ve yaraların sarılması, sorunların demokratik siyaset ve müzakere ortamında çözülmesi ve barış içinde bir arada yaşama ikliminin oluşturulması için devlete çağrı yapmışlardı. “Bu suça ortak olmayacağız” dediler. Barış dediler, adalet dediler, özgürlük ve demokrasi dediler. Suçlandıkları tek konu, buradaki pankarttaki sloganı yüksek sesle her yerde korkusuzca dile getirmeleridir”.

‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’

İhraç edilen tüm KESK üyelerinin onurları olduğunu da dile getiren Obuz “Bizler İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, bugüne kadar nasıl yan yana, omuz omuza durduysak bundan sonra da omuz omuz durmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar nasıl ki barış, demokrasi, emek dediysek bundan sonra da demeye devam edeceğiz. Mücadelemiz ihraç edilen tüm arkadaşlarımız geri dönene kadar, bu ülkeye barış gelene, demokrasi gelene kadar, emekten yana bir yaşamı kurana kadar devam edecektir” dedi.(İzmir/EVRENSEL)
2 Ek

www.evrensel.net