Haberimizin ardından panodaki şiir kaldırıldı

Haberimizin ardından panodaki şiir kaldırıldı

Ankara’da Tınaztepe Anadolu Lisesinde ırkçı yazar Nihal Atsız için hazırlanan köşe haberimiz üzerine kaldırıldı.

Birkan BULUT
Ankara

Ankara’da Tınaztepe Anadolu Lisesinde hazırlanan ırkçı, ölmeyi ve öldürmeyi öven içerikli ifadelerin yer aldığı Nihal Atsız köşesi Evrensel’in haberi ardından değiştirildi.

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Tınaztepe Anadolu Lisesinde hazırlanan Nihal Atsız köşesi Evrensel tarafından gündeme getirilmişti. Irkçı fikirleriyle bilinen Turancı yazar Nihal Atsız için hazırlanan özel panoda, “Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin, sen öldürüyorken de vururken de güzelsin” gibi şiirler bulunuyordu. Panoda yazanlar Evrensel’de yayınlanan “Çocuklarımız okullarda kimlere emanet” başlıklı haberin ardından değiştirildi.

Özellikle 2. Dünya Savaşı döneminde Turancı, ırkçı fikirleriyle tanınan Hüseyin Nihal Atsız, ‘Sözde Türk’ gibi kavramları türeten, insanların kafataslarını ölçmesiyle bilinen bir yazar ve şairdi. Nihal Atsız hakkında en çok bilinenlerden biri de oğluna yazdığı ırkçı vasiyetti. Vasiyeti 1941’de kaleme alana Atsız, bir buçuk yaşındaki bebeği Yağmur’a yazdığı o mektupta Türkler dışında herkesi düşman ilan ediyordu.

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Ocak 2017 18:12
www.evrensel.net