‘Bilim ve gelecek mücadelesine devam edeceğiz’

‘Bilim ve gelecek mücadelesine devam edeceğiz’

Dersim’de, barış bildirisine imza attıktan sonra ihraç edilen 10 akademisyen üniversiteden ayrılmadan önce öğrencileriyle bir araya geldi.

679 sayılı KHK ile haklarında ihraç kararı verilen 10 akademisyen üniversiteden ayrılmadan önce öğrencileriyle bir araya geldi. Barış bildirisine imza attıkları gerekçesiyle görevden alınan akademisyenler, Munzur Üniversitesi Mühendislik Fakültesi önünde bir araya gelerek öğrencileriyle sohbet etti.

İktisat bölümünden ihraç edilen akademisyen Adnan Şahin, “Hep birlikte olmaya devam edeceğiz, sizler için mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu, bilim ve gelecek mücadelesine bir veda değil, şimdilik aranızdan ayrıldığımız içindir” dedi. Kaygılarının işsiz kalmak olmadığına vurgu yapan Şahin, “Cenazesi yerde kalan Taybet Ana’nın, polis kurşunuyla öldürülen Nihat Kazanhan’ın, gaz fişeğiyle vurularak öldürülen Berkin Elvan’ın, Cizre bodrumlarında katledilen Tayfun Yaşlı’nın olduğu bir yerde bizim işsiz kalmamızın bir önemi yoktur. Bizler, bu coğrafyada savaşın bitmesini isterken bu bedeli ödeyeceğimizi biliyorduk. Bizi işsiz bırakmak, açlıkla terbiye etmek bizi yıldıramaz, barış isteğimizden geri döndüremez. Bizler, bu ülkede emeğin, barışın, demokrasinin, kardeşliğin gelişmesi ve yeşermesi için mücadele ettik. Daha demokratik bir ülke, bir arada özgürce bir yaşamı savunduk ve bilinsin ki savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Akademisyenler, Eğitim Sen bünyesinde Dersim Akademisi kurduklarını duyurarak, akademik ve bilimsel çalışmalarına devam edeceklerini ifade etti. (Dersim/EVRENSEL)

www.evrensel.net