Meclis’te sahtecilik tartışması: 3 partiden araştırma talebi

Meclis’te sahtecilik tartışması: 3 partiden araştırma talebi

Meclis Genel Kurulu’nda geçen hafta AKP’lilerin olmayan milletvekillerine dair yoklama pusulası vermesi tartışmalarına sahne oldu.

Anayasa değişikliğinin görüşüleceği Meclis Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşma hakkı verilmemesi üzerine usul tartışmaları yaşandı. Usul tartışmalarında söz alan CHP’liler, teklifin görüşüleceği oturumların kapalı devre yerine televizyonlardan da yayınlamasını istedi. 

HDP’DEN CHP VE MHP’YE ÇAĞRI 

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Bugün Türkiye’de kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran, rejimi değiştiren dünyada örneği görülmemiş bir tek adam teklifi görüşülecek. En büyük insan hatası ikbalini her şeyin önüne koymasıdır” diyerek, AK Parti ve MHP’li milletvekillerine geleceğe isimlerini nasıl geçeceğini hatırlatarak, teklife hayır oyu vermeleri çağrısı yaptı. 

Kerestecioğlu, 11 HDP’linin tutuklu olduğu bir ortamda Anayasa değişikliğinin halk iradesinin yok sayılması anlamına geldiğini ve meşrutiyeti olmadığını dile getirdi.

MECLİS TV’NİN EKRANI KARARDI, VEKİLLER YAYIN YAPTI 

Görüşmelerin Meclis TV’den yayımlanması ve sadece Meclis’in internet sitesinden yayımlanmasından dolayı birçok milletvekilinin telefonlarındaki uygulamalar üzerinden canlı yayın yaptıkları görüldü. 

Usul tartışmalarında CHP Grup Başkanvekili Levent Gök’ün geçtiğimiz Cuma günü AKP’li, Genel Kurul’da bulunmayan milletvekillerinin yerine yoklama kağıdı verdiği yönündeki usulsüzlüğü hatırlatarak, AKP’lilerden ve Meclis Başkanlığı’nın bu konudaki incelemesi olup olmadığı yönünde izahat istedi. 

AKP VE CHP ARASINDA SAHTECİLİK TARTIŞMASI 

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Başkasının adına oy kullanmayı tasvip etmiyoruz. O gün benim yaptığım açıklama şudur: usul çerçevesinde pusula verenlerin olması halinde uyarı verilmesi gerektiğiydi. O gün 15 milletvekilinin pusula verdiği açıklandı. Sonrasında 5 milletvekilinin burada olmadığı açıklandı. Bunun sahtecilikle açıklanması doğru değildir. Burada bulunan milletvekilleri sanal milletvekili değildir” dedi. 

CHP’li Levent Gök ise, “Sayın Elitaş kim yaptıysa bu işi çıkıp bulacaksınız. Burada olmadıkları belli neden bunların arkasında duruyorsunuz. Masaya elinizi vurun ‘Grubumda sahtecilik istemiyorum’ deyin. Ne yaptınız bu milletvekillerinin bulmak için ne yaptınız. Sahtecilik milletvekili seçilmesinin önünde engeldir” diyerek, AKP’li Elitaş’a sert karşılık verdi. 

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’da konunun araştırılması gerektiğini söyledi. 

‘YAPILAN CİDDİ BİR SAHTECİLİKTİR’

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu da, “Bu Meclis’te yaşanmaması gereken bir şeydir. Bu güvenin verilmesi gerekir. Bir kanun görüşülüyor ama bu teklifi getiren iktidar partisinin milletvekilleri burada değil. Bizim 11 milletvekilimiz tutukluyken bundan söz etmek abestir. Yapılan ciddi bir sahteciliktir, bunun araştırılması gerekir” dedi. 

Kerestecioğlu, görüşmelerin canlı olarak yayımlanması için verdikleri dilekçeye de bir an önce yanıt verilmesini istedi. (DİHABER)
 

www.evrensel.net