09 Ocak 2017 14:45
Son Düzenlenme Tarihi: 09 Ocak 2017 15:04

Yıkılan Roboski Anıtı'nın heykeltıraşı: Neden rahatsız etti?

Diyarbakır’da önceki gece yıkılan Roboski heykelini yapan Suat Yakut, ‘Feryat eden anne neden rahatsız etti?’ dedi. 

Yıkılan Roboski Anıtı'nın heykeltıraşı: Neden rahatsız etti?

Paylaş

Diyarbakır’da Roboski katliamında yaşamını yitirenlerin anısına inşa ettiği anıtın yıkılması karşısında şaşkın olan Heykeltıraş Suat Yakut, “Feryat eden anne neden rahatsız etti?” diye sordu.

Roboski katliamında yaşamını yitirenler anısına 4 yıl önce Diyarbakır’daki Rojava Parkı’na dikilen Roboski Anıtı, önceki gece polisler tarafından yıkılarak kaldırıldı. Katledilenlerin isimlerinin yazılı olduğu mermerler ise parçalandı. 3 aylık çalışma sonucu 30 Aralık 2013’te açılışı yapılan Roboski Anıtı’nın heykeltıraşı Suat Yakut, kaldırılan anıtın bulunduğu parka gitti. Yıkılan eserinin başında duygulanan Yakut, yerlere saçılmış mermer parçalarını alarak, “Nedir bu? Katliamı sahiplenmek midir?” diye tepki gösterdi.

‘BU RAHATSIZLIK NEDEN?’

Roboski’yi diğer katliamlardan ayıran unsurun, yaşamını yitirenlerin çoğunlukla çocuk olması olduğunu söyleyen Yakut, anne sevgisine muhtaç olan çocukların yanarak ölmesinin anıtı yapmasında etkin olduğunu dile getirdi. Yaşanan felakete görsel anlamda boyut kattığını söyleyen Yakut, “Bu neden rahatsızlık yarattı?” diye sordu. Yıkılan anıtı göstererek rahatsız olan bir kesimin olduğunu ifade eden Yakut, “Rahatsız olan bir kesim var, belli rahatsız olmuşlar. Bu verilen bir mesaj mıdır? Anıtın yıkılması ile amaçlanan nedir? Roboski yaşanan bir gerçekliktir. Anıtı yok etmek hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Roboski, hafızalara kazınmış kara bir lekedir” dedi. 

‘ANNENİN FERYADINI AKTARMAK İSTEDİM’

Yakut, “Annenin isyanını, feryadını, duasını, haykırışını içeren bir duruş olmasını istedim ve yaşanan olayda yaşamını yitirenlerin çocuk olması anne figürünü bana yaptırdı. Orada ölenlerin çoğu çocuk, anne sevgisine muhtaç bir haldeyken yaşamlarını yitirdiler. Çevresindeki füzeler ile var olan güç dengesizliğine atıfta bulunmak istedim. Füzelerin devasa olması ve annenin etrafını sarması olaydaki güç dengesizliğini gösteriyordu. Orada bombardıman yapıldı. Kendilerini savunacak bir durumda değillerdi. Kendilerini anlatacak bir an olmadı. ‘Biz siviliz’ diyemediler, ‘Biz normal vatandaşız’ diyemediler. O fırsat verilmedi, bundan dolayı güç dengesizliğini belirtmek istedim. Anıtta metal kullanmamın sebebi o ruhsuzluğu, soğukluğu hissettirmek, bir espri katmadım bir renk kullanmadım. Gerek yoktu, çünkü yaşanan olay çok çirkindi” diye konuştu.

Anıtın kaldırılmasını katliamı örtemeyeceğini ifade eden Yakut, bastırma yöntemin sorunlara çözüm getirmeyeceğini, ölümlerin önünün kapatılması için Roboski ile yüzleşilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

ESP: Yargı acılarımızla dalga geçiyor!

SONRAKİ HABER

Milli Piyango’nun ‘asıl talihlileri’ ünlü bayiler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa