Kar altında maaşlarını istediler

Kar altında maaşlarını istediler

Ekonomik kriz gerekçe göstererek kapatılan Euphoria Oteli'nin çalışanları 8 aydır alamadıkları ücreti talep ediyor.

Kasım ayında kapatılan Seferihisar’daki Euphoria isimli otelde çalışan yüzlerce işçiye Ağustos’tan bu yana maaşları ödenmezken, işçiler otel önünde yaptıkları eylemle mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. 

İzmir’in turistlik bölgeleri arasında yer alan Seferihisar ilçesindeki Akkum Koyu'nda bulunan 5 yıldızlı Euphoria Aegean Resort Hotel, geçtiğimiz Kasım ayında, yaşadığı ekonomik krizi gerekçe gösterilerek kapatılırken geride kalan yüzlerce işçiyi zor durumda bıraktı. 

Kapatıldığı güne kadar yoğun bir şekilde çalışan otelde çeşitli birimlerde hizmet veren işçilere, Ağustos ayından beri maaş, kıdem tazminatı gibi alacaklarının ödenmediği ortaya çıktı. 3 bin lira ile 20 bin lira arasında alacakları olan işçilere ise yöneticiler tarafından sürekli ileri bir tarih verildi. Maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle borçla geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını da belirten otelin eski çalışanları İŞ-KUR Bölge Müdürlüğü’ne yaptıkları şikayetler sonrasında otele ceza kesildiğini de belirtti. 

Otel önünde yapılan eyleme DİSK’e bağlı Dev Turizm İş yöneticileri de katılırken çalışanlar adına ortak açıklamada bulunan Aycan Kuzu, uzun yıllardır hizmet verdikleri otelde maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle büyük bir mağduriyetle karşı karşıya kaldıklarını aktardı ve şunları dile getirdi: “Hiçbir zaman maaş günümüz olmamakla birlikte, ücretlerimiz gecikmeli ve parça parça ödenmekteydi. Ülkemizin ve sektörümüzün geçirdiği sıkıntılı günlerin bilincinde olarak ekmek yediğimiz yere bayram, özel gün demeden iyi niyetle hizmet ettik. Aylarca geciken ödemelere karşın fazla mesai yaparak çalışmaya devam ettik. Otel yüksek dolulukla geçen sezonun ardından tadilat bahanesiyle kapanmıştır”.

Yetkililerin kendilerini yalanlarıyla oyalayarak mağdur ettiğini ifade eden Kuzu “Ortada 500’e yakın mağdur ve yaklaşık 3 milyon liralık borç varken, otelin yatırımlara devam etmesi, personelin sesine ise hiçbir şekilde kulak vermemesi manidardır. Bu emekçiler bunu mu hak ediyor? Bizler ödeme planı değil, 8 aydır yapılmayan ödemelerin yapılmasını istiyoruz. Özel gün, bayram, gece gündüz demeden çalışan emektar personelinize böyle mi teşekkür ediyorsunuz? Bizler birlik olduk, bir olduk hakkımızı istiyoruz. İşçinin hakkı, alın teri kurudu, buhar oldu uçtu gitti. Yaratılan bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz.” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net