09 Ocak 2017 13:50

EÜ'de akademisyenlerin odalarının aranması bekleniyor

Ege Üniversitesinde KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin odalarına girişi polis araması gerekçesiyle engellendi, kapılarına kilit asıldı.

EÜ'de akademisyenlerin odalarının aranması bekleniyor

Paylaş

Ege Üniversitesinde barış bildirisine imza atan sekiz akademisyen son çıkarılan KHK ile ihraç edildi. İhraç kararından sonra rektörlüğün yazılı başvurusuyla birlikte savcılık soruşturma başlattı. İhraç edilen akademisyenler rektörlük tarafından telefonla aranarak, "Odalarınızda polis aramaya yapacak girmeyin" dedi. Arama yapılması beklenirken çok sayıda akademisyen, avukatlar ve öğrencinin ise odaların önünde bekleyişi devam ediyor. 

Ayrıca ihraç edilmemiş ama barış bildirisine imza atan akademisyenlerin ise odalarının kilitleri okul yönetimi tarafından değiştirildiği bilgisi verildi.

Konuyla ilgili bilgi aldığımız Eğitim Sen 3 Nolu Şube Başkanı Ümit Akıncı, sürecin yürütülmesi için rektörlüğün savcılığa başvuru yapması gerektiğini belirterek, "Rektörlük suç duyurusunda bulunmuş ve savcılıkta soruşturmayı başlatmış durumda. Ama suç duyurusunun içeriğini bilmiyoruz. Somut olarak açılmış bir soruşturma süreci var. Arkadaşlarımızın bekleyişi devam ediyor" dedi. 

KAPIYA KİLİT VURULDU

KHK ile ihraç edilen Halk Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Aksu Tanık'ın odasına asma kilit vuruldu. Hiç bir açıklama ve gerekçe gösterilmeden odasının kapısına kilit asılan Tanık, kilidin fotoğrafını çektikten sonra valilik ile görüşmeye gitti. 

EGE ÜNİVERSİTESİNDE İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLER

İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Arş. Gör. Cansu Akbaş Demirel, Halk Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Aksu Tanık, Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melek Göregenli, İletişim Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Hanifi Kurt, Halk Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Davas, Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lülüfer Körükmez Kaya, Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nilgün Toker Kılınç, Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünden Prof. Dr. Zerrin Kurtoğlu Şahin son KHK ile Ege Üniversitesi’ndeki görevlerinden ihraç edildiler. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

93 yaşındaki hastaya güçlükle ulaşıldı

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa