Anayasa değişikliği öncesi Meclis’e abluka 

Anayasa değişikliği teklifi görüşmelerini protesto çağrısı nedeniyle Meclis çevresi polis ablukasına alındı. Meclis'e çıkan yollar trafiğe kapatıldı.

Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri başlarken polis Meclis çevresini ablukaya aldı. Başkanlık sistemini getiren değişikliğe tepkisini göstermek için Meclis önünde toplanmak isteyenlere polis saldırdı. Yapılan açıklamalarda, milletvekillerine “oylamalarda faşizme hayır deyin” çağrısı yapıldı. 

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek anayasa değişikliği teklifi nedeniyle Meclis çevresi polis ablukasına alındı ve Meclis'e çıkan bütün yollar trafiğe kapatıldı. Ankara Barosu, CHP, Emek ve Demokrasi İçin Güçbirliği, Haziran Hareketi Meclis Dikmen Kapısı önünde Anayasa'yla ilgili görüşlerini belirtmek için basın açıklaması çağrıları yapmıştı. Ancak Anayasa değişikliğini protesto etmek için TBMM yakınına gelen gruplara polis ekipleri saldırdı. Ankara Barosu üyeleri Meclis önüne gelirken polisin saldırısına uğradı. Bu sırada Meclis’ten çıkarak baro üyelerini karşılamak isteyen CHP milletvekilleri de polis saldırısında nasibini aldı. Saldırının ardından Ankara Barosu Eğitim Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı. Baro Başkanı Hakan Canduran, burada çok sayıda demokratik kitle örgütüyle birlikte hazırladıkları ve Anayasa değişikliği teklifinin geri çekilmesini talep eden bildiriyi okudu. 

CHP üyeleri, Akay Kavşağı'ndan Meclis önüne gitmeye çalışırken polis tarafından engellendi. Köpekli polisler CHP'lilerin Meclis'e gitmesine izin vermedi. CHP'liler Ankara İl Başkanlığı önüne gelerek bir süre sloganlar atarak Anaysa teklifini protesto etti. 

'TEK ADAM TEKLİFİ'

Sendika, meslek örgütü, demokratik kitle örgütleri ve çeşitli siyasi partilerin oluşturduğu Emek ve Demokrasi İçin Güçbirliği ise Güvenpark'tan Meclis'e gitmeye çalışırken engellendi. Polisin engellemeleri sonrasında Emek ve Demokrasi İçin Güçbirliği Konur Sokak'ta basın açıklaması düzenledi. Ortak açıklamayı yapan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, Türkiye'nin kaderinin belirleneceği Anayasa teklifi Meclis'te görüşülürken, Meclis'in halka kapatıldığını belirterek, “Çözüm üretmeyen ve demokratik değişim taleplerine cevap vermeyen anayasalar toplumsal sözleşme karakteri taşımaz. AKP ve MHP yönetimlerinin dayatması ile fiilen uygulanan başkanlık Cumhurbaşkanlığı adı altında anayasal bir rejim haline getirilmek isteniyor” dedi.  Türkiye’nin geriye değil ileriye bakması için bu teklife “hayır” denilmesi gerektiğini ifade eden Köse, “Milletvekillerine çağrımızdır. Adınız yüz kızartıcı faşizme 'evet' demekle anılmasın. Gayrimeşru teklifi geri çekin” diye vurguladı. 

Köse'nin ardından konuşan HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Meclis'e gelen taslağı “Tek adam diktatörlüğü” olarak değerlendirdi. Toğrul, bu teklifle ülkenin karanlığa sürükleneceğini ifade ederek, “Ülke sorunları çoğulcu anlayışlı bir anayasayla çözülür. Bu teklifi verenlerin Meclis önünde görüşünü belirmek için açıklama yapmak isteyenlere tahammülü dahi yok. Kapalı kapılar ardında tek adam diktatörlüğünü geçirmeye çalışıyorlar. Bu tekli tek adamın teklifidir” diye vurguladı. (Ankara/EVRENSEL)

TOMALI VE GAZLI MÜDAHALE; 1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan Kızılay'daki Milli Müdafaa Caddesi üzerinde toplanan kalabalık grup da Meclis'in Dikmen Kapısı'na gitmek istedi. Çevik kuvvet ekipleri ise barikat kurarak, biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı. Grup ve polis arasında kovalamaca yaşanırken, bir kişi gözaltına alındı.

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Ocak 2017 16:31
www.evrensel.net