İhraç edilenler için dayanışma ADA'sında buluştular

İhraç edilenler için dayanışma ADA'sında buluştular

Üniversitelerde KHK’larla başlayan ihraçlara karşı çeşitli kentlerde kurulan Dayanışma Akademileri’ne Ankara da eklendi.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yine yüzlerce akademisyen üniversitelerden ihraç edildi. Diğer iller gibi başkentte de kurulan Ankara Dayanışma Akademisi'nde (ADA) buluşan ihraç edilen, edilmeyen akademisyenler, kamu emekçileri dayanışma ve mücadele çağrısında bulundular.

Üniversitelerde KHK’larla başlayan ihraçlara karşı çeşitli kentlerde kurulan Dayanışma Akademileri’ne Ankara da eklendi. Bugün ilan edilen Ankara Dayanışma Akademisi’nin (ADA) açılışında bir araya gelen akademisyenler, mücadele mesajları verdiler. İhraç edilen akademisyenler için maddi ve manevi dayanışma çağrısında bulunuldu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nde gerçekleşen buluşmada açılış konuşmasını yapan Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nden Araştırma Görevlisi Nuray Türkmen, “Önümüze süreçte sadece açığa alınan ve ihraç edilen arkadaşlarımıza sorumluluklar yüklemedik. Odağımızda onlar olsa da ADA çok daha fazlasını ifade ediyor. İhraç edilen arkadaşlarımız KHK ile işe alınmadı. Onlar kendi emeğiyle bu görevlere geldiler. Bundan sonra burada olan, olmayan tüm meslektaşlarımızı dayanışmaya çağırıyoruz” dedi. Baskı dönemlerinin dayanışmanın zayıfladığı anlar olarak görüldüğünü belirten Türkmen, kendilerinin tam tersine bu zamanların daha yaratıcı dayanışma formlarının yaratılacağı dönemler olduğunu düşündüklerini söyledi. 

'YÖNETİM ANLAŞMAZLIKLARI İHRACA DÖNÜŞTÜRÜYOR'

672 Sayılı KHK ile Ankara üniversitesinden ihraç edilen Aysun Gezen, rektörlerinin Ankara Üniversitesi'nde adeta küçük bir diktatörlük kurduğunu dile getirdi. Buradaki anlaşmazlıkların üniversite yönetimi tarafından ihraçlara dönüştürüldüğünü kaydeden Gezen, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade etti. 

Son KHK ile Ankara Üniversitesi DTCF, Tiyatro Bölümü'nden ihraç edilen Doç. Dr. Süreyya Karacabey de “Güçlüyüz, haklıyız. Bizim vicdanımız rahat. O yüzüne bugüne kadar hiç üzülmedim, sizin de içiniz rahat olsun” dedi. 

'GÜÇLÜ MÜCADELE ÇIKARACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM'

Yine son KHK ile Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nden ihraç edilen Prof. Dr Işıl Ünal, “İki gün önce ihraç edildim. Sanıyorlar ki biz bu unvanları bu kadrolarla taşıyoruz. Maillerimize girişimizi engellemişler, büyük ihtimalle kampüse de sokmayacaklar. Elki sadece eşyalarımızı alabileceğiz. Bunlarla bizleri korkutmaya çalışıyorlar. Ancak ben güçlü bir mücadele çıkaracağımız ve onların dibe vuracağını düşünüyoruz. 

'MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Akademisyenlerin yanı sıra farklı kurumlardan ihraç edilenler de buluşmada söz aldılar. Son KHK ile işinden ihraç edilen BES üyesi Banu Aykar ülkede bir trajediden söz edilebileceğini belirterek onlar faşizmin doğası gereği durmayacağını ama kendilerinin de mücadeleden vazgeçmeyeceğini söyledi. 

Burdur Cezaevine yönelik operasyonda kolunu kaybeden Aile ve Sosyal Politikalar Ankara İl Müdürlüğü'nde sosyolog olarak çalıştığı işinden ihraç edilen Veli Saçılık da konuşma yaptı. Malına el konulmuş bir işportacı belediye önünde kendini yakabiliyorsa, bilinçli kesimlerin de gerekli tepkiyi göstermesi gerektiğini ifade eden Saçılık, bu düşünceyle Nuriye Gülmen'in yanında direnişe başladığını söyledi. Milyonlarca kişiyi hapsedecek cezaevleri olmadığını belirten Saçılık, “Bu devlet bana cezaevinde bile teslim ol çağrısı yaptı. İşten atıldığında da aynı şeyi hissetmiştim ama teslim olmayacağız” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net