İran: Gerilimin düşmesini memnuniyetle karşılıyoruz

İran: Gerilimin düşmesini memnuniyetle karşılıyoruz

Binali Yıldırım’ın Irak ziyaretini değerlendiren Ali Ekber Velayeti, ‘Türkiye- Irak arasında gerilimin düşmesini memnuniyetle karşılıyoruz’ dedi.

IŞİD’i anlatan bir kitabın açılış töreninde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Başbakan Yıldırım’ın Irak’a yaptığı ziyaret ve Ankara-Bağdat hattında yaşanan yakınlaşmayı değerlendirdi.

Velayeti, “Türkiye- Irak arasında gerilimin düşmesi ve dostluk ilişkilerinin yeniden kurulmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bölge milletlerinin saadeti, gerginlikten kaçınıp bölgesel işbirliğinden geçer” diye konuştu.

‘TÜRKİYE- SURİYE ARASINDA DA DOSTLUK BAĞLARININ KURULMASINI UMUT EDERİZ’ 

Velayeti, “Türk hükumetinin Irak’la iyi komşuluk ilişkileri kurup, bu ülkenin toprak bütünlüğüne saygı göstermesine yönelik attığı adım, olumlu bir adımdır. Bu dostluk ilişkisinin Türkiye ve Suriye arasında da kurulmasını umut ederiz. Türkiye ve Suriye arsında var olan gerilim ne Türkiye’nin yararına ve ne de Suriye’nin yararınadır. İki ülke arasındaki ilişkilerin Türkiye’nin komşularıyla benimsediği ‘sıfır sorun’ dönemine geri dönmesini temenni ederiz” dedi. (DHA)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Ocak 2017 12:12
www.evrensel.net