05 Haziran 2012 13:43

Eksik mevzuat çevre sağlığını tehdit ediyor

JEOTERMAL araştırmalardaki sondajların tarım arazilerine zarar verdiğini kaydeden Maden Mühendisleri Odası, eksik mevzuat ile yürütülen faaliyetlerin insan ve çevre sağlığını tehdit ettiğini vurguladı.Odadan yapılan açıklamada, “Manisa ili Alaşehir ilçesi Alkan köyü Muratlar mevkiinde özel bir şirket tarafından

Eksik mevzuat çevre sağlığını tehdit ediyor

Paylaş

JEOTERMAL araştırmalardaki sondajların tarım arazilerine zarar verdiğini kaydeden Maden Mühendisleri Odası, eksik mevzuat ile yürütülen faaliyetlerin insan ve çevre sağlığını tehdit ettiğini vurguladı.

Odadan yapılan açıklamada, “Manisa ili Alaşehir ilçesi Alkan köyü Muratlar mevkiinde özel bir şirket tarafından yapılan jeotermal araştırmalardaki sondaj kuyusundan , jeotermal akışkanın kontrol dışı olarak 50 metre yüksekliğe kadar defalarca püskürmesi ülkemizde jeotermal alandaki sorunların dışa vurumu açısından hem çok önemli, hem de düşündürücüdür. Yaşanan olayda, çevredeki tarım arazileri büyük ölçüde zarar görmüştür” denildi. Açıklamada, varolan yasanın ve uygulama yönetmeliğinin de sorunları çözememiş olup birbiriyle çelişen, yetki karmaşası yaratan bir mevzuat olarak halen yürürlükte olduğu kaydedilen açıklamada, “Odamızın yaptığı girişimlere karşın, jeotermal kuyu açma standartları konusunun yasa ve yönetmeliklerde yer almaması büyük eksiklik olarak önümüzde durmaktadır” denildi.
Manisa Alaşehir’deki sondaj kuyusunda yaşanan ve bir çevre felaketine yol açan olayın benzerleriyle, önümüzdeki günlerde de sık sık karşılaşılabileceği belirtilen açıklamada, daha büyük felaket yaşanmaması için acilen önlem alınması gerektiği ifade edildi.
(Ankara/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hayvanları Koruma Kanunu’na itiraz var

SONRAKİ HABER

Rezidansın 9. katından düşen kadının itilerek öldürüldüğü iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa