Çocuk cezaevinde 31 gündür açlık grevinde

Çocuk cezaevinde 31 gündür açlık grevinde

Şakran Çocuk Cezaevi'nde kalan 17 yaşındaki H.İ., kendisine yönelik uygulamaları protesto etmek için 31 gündür açlık grevinde.

Tutuklulara dönük işkence vakaları ile gündemden düşmeyen İzmir Şakran Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde bulunan H.İ. (17) isimli çocuk kendisine uygulanan hücre cezası ve işkenceleri protesto etmek amacıyla 9 Aralık 2016 tarihinden bu yana açlık grevinde. 2 Eylül 2016 tarihinde İstanbul’da oynadığı tiyatro oyununda bir savcının öldürülmesini oynadıkları gerekçesi ile tüm ekip arkadaşlarıyla beraber gözaltına alındı. Aynı gece ifadeleri alınan ekipleri serbest bırakılırken gözaltına alınanlar arasında bulunan tek çocuk olan H.İ. ise tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne gönderildi.

İŞKENCE HÜCREDE DEVAM EDİYOR

Maltepe Cezaevi’nde yoğun işkencelere maruz kalan H.İ. tek kişilik hücreye konuldu. Yaşadıklarını protesto eden H.İ. 9 Aralık tarihinde açlık grevine başladı. 29 Aralık gecesi yakınlarına haber verilmeden alelacele İzmir Aliağa'da bulunan Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi’ne gönderilen H.İ., burada kendisine dayatılan çıplak aramayı kabul etmediği için işkence edilerek üzerindeki elbiseler parçalanarak tek kişilik hücreye konuldu. Hali hazırda açlık grevinde olan ve taleplerini Şakran Cezaevi yönetimine de aktaran H.İ.’nin taleplerinin kabul edilmediği gibi hücreye konularak sistematik bir şekilde kaba dayağa tabi tutulduğu öne sürüldü. 

‘SAĞLIK DURUMU KÖTÜ AŞIRI KİLO KAYBI VAR’

Müvekkilinin 31 gündür açlık grevinde olduğunu belirten avukat Dinçer Çalım, sağlık durumunun kötü olduğunu ve aşırı derecede kilo kaybı yaşadığını ifade etti. Türkiye'nin geldiği yeri anlamanın en çarpıcı örneğinin 17 yaşında bir çocuğun cezaevlerinde ki uygulamaları protesto etmek için açlık grevine girmesi olduğunu söyleyen Çalım, "Bütün cezaevlerinde işkencelerin bu kadar artmış olmasının tek bir sebebi var oda cezaevlerinde işkence yapanların cezasız kalması durumudur" dedi. İşkence konusunda devletin kamu görevlilerine göz yumduğunu söyleyen Çalım, "Bu kişilere devlet tarafından bir güvence verilmediği sürece işkence yapamazlar. Başlarına hiç bir şey gelmeyeceğini bildikleri için bu şekilde muamelede bulunuyorlar" diye konuştu.

‘BAŞVURULARIMIZ SONUÇSUZ KALDI’ 

İlgili mahkemelere, Adalet Bakanlığına, İzmir Valiliğine ve TBMM İnsan Hakları Komisyonuna defalarca dilekçe yazdıklarını ve suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Çalım, yaptıkları başvuruların tümün sonuçsuz kaldığını dile getirdi. Devletin cezaevlerinde yaşanan işkence olaylarına göz yumduğunu sözlerine ekleyen Çalım, hak ihlallerinde yaşanan çıkmazlara dikkat çekerek, "Suç duyurusun da bulunmaya devam edeceğiz. Yapılan işkenceler işkencecilerin yanına kar kalmayacak. Bu yaşananlar orada gizli kalsın istiyorlar ancak gerçekler kapalı kapıların ardında kalmayacak” şeklinde konuştu. (DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Ocak 2017 10:56
www.evrensel.net
ETİKETLER Şakran Cezaevi