Turgay Yakut: Nakaratın kölesi değilim

Turgay Yakut: Nakaratın kölesi değilim

Faydacılığın ön plana çıktığı, anlamayı, tat almayı unuttuğumuz ertelediğimiz 'nakaratın kölesi' olmayan bir ses ve yorum karşılıyor bizi.

Müzisyen ve oyuncu Turgay Yakut konservatuar yıllarından bu yana kendi bestelerini çalıp söylüyor. Şarkı söylemeyi pop müziğinin kalıpları dışında, anlatının melodik bir biçimi olarak görüyor. İlla bir tür içinde adlandırmak gerekirse, balad söylüyor; başka bir deyişle şiiri müziğe uyarlıyor. 

Turgay Yakut sözü ve bestesi kendine ait olan şarkılarının yanısıra Metin Altıok, Orhan Veli, Behçet Necatigil, Ahmet Hamdi Tampınar, Yunus Emre, Shakespeare, Can Yücel, Melih Cevdet Anday ve Cüneyt Uzunlar gibi şairlerin şiirlerini bestelemiş.

Behçet Necatigil’in “Sevgilerde” ve Cüneyt Uzunlar’ın “Yavaş” adlı şiirlerinin Turgay Yakut tarafından bestelenmiş hallerini Fırat Tanış Mor Rüyalar adlı kendi albümünde seslendirdi. 

İlk konserlerini Damla Özen ve Togay Kılıçoğlu’nun kurduğu Kadıköy KarmaDrama sahnesinde daha sonra yine Kadıköy’de Sertaç Ayvaz’ın kurduğu Öykü Sahne’de veren Turgay Yakut yine Kadıköy’de 11 Ocak’ta KarmaDrama’da ve 21 Ocak’ta Tiyatroevi’nde şarkılarını söyleyecek. Şarkıları ile kendini onardığına inanan Turgay Yakut insanı ve duygularını zamana karşı müziğin tamir edebileceğini iddia ediyor ve bunun için müzik yapıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Turgay Yakut