05 Haziran 2012 09:31

EDKP polis saldırısını kınadı

ESKİŞEHİR Demokratik Kadın Platformu (EDKP), 30 Mayısta kürtaj yasağına karşı yaptıkları eyleme yönelik polis müdahalesini protesto etti.Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan Platform üyeleri Adalar MİGROS’a kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık  “Kürtaj haktır

EDKP polis saldırısını kınadı

Paylaş

Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan Platform üyeleri Adalar MİGROS’a kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık  “Kürtaj haktır, Uludere katliam” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atan kadınlar adına konuşan Çiler Kayabaşı, EDKP’nin yıllardır kadın mücadelesi verdiğini söyledi. Kadınların 30 Mayısta yaptığı kürtaj eylemine yönelik polis saldırısına tepki gösteren Kayabaşı, “Başbakanın kadınların kazanılmış hakkı olan kürtaj hakkına saldırısının, Eskişehir’deki göstergesi olan bu saldırı AKP’nin kadınların büyüyen mücadelesinden ne derece korktuğunu açıkça gösteriyor” dedi.

AKP’nin kadını eve mahkum ederek kadının tarihsel köleliğini güçlendirmek için kürtaja karşı çıktığını ifade eden Kayabaşı, her gün 5 kadının öldürüldüğüne dikkat çekti. AKP’nin kadınların yaşam haklarıyla ilgili bir şey söylemediğini vurgulayan Kayabaşı, Melih Gökçek’in, “Doğacak çocuğun ne günahı var, kadın kendisini öldürsün” şeklindeki açıklamalarını da kınadı. Eskişehir polisinin Başbakandan cesaret aldığını kaydeden Kayabaşı, “Kadınları korumak yerine katillerine ortak olan AKP’ye, kadınların bedenleri üzerinde söz söyleme hakkını kendinde bulan Başbakana, kadınlara saldırma fütursuzluğunu gösterebilen Eskişehir polisine rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Kadınlar, basın açıklamasının ardından yarım saatlik oturma eylemi yaptı. (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bir cümleyle değişir hayat

SONRAKİ HABER

İvan Vasilyeviç Babuşkin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa