Kayak pisti olmayan Yüksekova'da kayaklı koşu yarışması

Kayak pisti olmayan Yüksekova'da kayaklı koşu yarışması

Hakkari'nin kayak tesisi bulunmayan Yüksekova ilçesinde antrenörlerin kendi imkanlarıyla yaptığı pistte kayaklı koşu yarışması yapıldı.

Dünya Balkan yarışlarında Türkiye'yi temsil eden kayakçıların bulunduğu fakat kayak tesisinin bulunmadığı Yüksekova'da kayak antrenörleri Kayaklı Koşu Kuzey Displini Yarışması için Şemdinli yolu üzerinde bulunan Güçlü Köyü yakınlarında bir alanı kar motorlarıyla düzeltti.

Oluşturulan pist alanında bugün 60 öğrenci, 10 kategoride kıt imkanlarla eksi 20 derece soğukta yarıştı. Soğuktan etkilenerek baygınlık geçiren bazı öğrenciler kar motorlarıyla ambulansa ulaştırıldı. Yarışma sonunda dereceye giren öğrencilere madalya verildi. Yüksekovalı kayakçılar, ilçede bir an önce kayak merkezinin açılmasını istedi.

'İMKANLARIMIZ ÇOK KISITLI'

Kayak antrenörü Rojbin Ören, dünyanın en zor beş yarışmasından birinin düzenlendiğini belirterek, "Çok soğuk bir havada kayak yarışmasını yapıyoruz. Mükemmel bir atmosfer var burada. Kayaklı Koşu Kuzey Displini dünyanın en zor beş spor dalından biri. Yüksekova'da 16'ya yakın milli sporcumuz var. Bu kadar kıt imkanlarla bu sporcuları yetiştirmek bizim için onur verici. İmkanlarımız çok kısıtlı kendi pistimizi kendimiz açmak zorunda kalıyoruz. Malzememiz eksik bu kısıtlı imkanlara rağmen Türkiye'de iyi dereceler yapıyoruz." dedi.

'DERECE VAR AMA PİST YOK'

Kayakçılardan Mervan Mert, 7 yıldır kayak sporu ile uğraştığını söyledi. Mert, "Soğuk havada antrenmanlara çıktığımızda üzerimize giyecek malzemelerimiz çok eksik. Birçok arkadaşımız kendi kıyafetleriyle antrenmanlara katılıyorlar. Yüksekova'da kayak merkezi yok ama hemen hemen Türkiye'de dereceye giren birçok sporcumuz var. Şimdi birçok arkadaşımız yeterli imkan olmadığı için kayağı bıraktı. Başka yerlerde milli kayakçılar sporu bırakmıyorlar çünkü onlarda imkan var. Biz burada kayak merkezi istiyoruz. Coğrafi konum olarak burası çok uygun" dedi. (DHA)

www.evrensel.net