Yıldırım: İşler yoluna girdiğinde Başika'dan çekileceğiz

Yıldırım: İşler yoluna girdiğinde Başika'dan çekileceğiz

Başbakan Yıldırım: Irak'ın egemenliği ve bütünlüğü bizim için önemlidir. Terör tehditlerinin bertaraf edilmesi konusunda Başbakan'a teşekkür ediyoruz.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin 'TSK askerlerinin Başika'dan çekilmesi konusunda TSK ile anlaştık' sözlerinin ardından Başbakan Binali Yıldırım, Irak'taki temaslarına ilişkin konuştu.

Başbakan Yıldırım, "Irak'ın egemenliği bizim için çok önemlidir, egemenliğine zarar verecek hiçbir girişime, hiçbir harekete rıza göstermeyiz, içinde olmayız. Irak'ın bütünlüğü de aynı şekilde bizim için önemlidir, bunun bilinmesini isteriz. Peşmerge ve Irak merkezi güçleri ile Sincar'ın terör unsurlarından temizlenmesi konusunda gerekli çalışmalar yapılacak. Bizim için terör nereden gelirse gelsin aynıdır. Dolayısıyla Sincar birinci derecede en büyük tehdidi bize oluşturmaktadır ve tehdidin bertaraf edilmesi konusunda Sayın Başbakan'ın hassasiyetleri için de teşekkür ediyoruz. Bu konuda da gerekli işbirliğini yapmaya hazırız. Sadece Sincar değil bütün Irak topraklarından ülkemize yönelen terör faaliyetlerine karşı işbirliğini sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

'TÜRK ASKERİ NE ZAMAN ÇEKİLECEK?'

Basın toplantısında Iraklı bir gazeteci, Başbakan Binali Yıldırım'a Türk askerinin Başika'dan ne zaman çekileceğini sordu. Binali Yıldırım, "Şunu az önce ifade ettim. Bu konuyu etraflıca konuştuk. Başika'nın nasıl başladığını, hangi hizmetler gördüğünü anlattık. Oradaki unsurlarımız önemli bir vazifede bulundular. Irak'ın egemenliği konusunda hassasiyetimizi ifade ediyoruz. Burada işler yoluna girdiğinde gereken neyse yapılacak" yanıtını verdi. Binali Yıldırım'ın yanıtı üzerine İbadi, "En yakın zamanda çözülecek inşallah. Bu tutumunuz için teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Ocak 2017 16:57
www.evrensel.net