'Hasta tutuklu Süleyman Acar serbest bırakılsın'

'Hasta tutuklu Süleyman Acar serbest bırakılsın'

İHD İstanbul Şubesi, bu haftaki 'F oturumu'nda hasta tutuklu Süleyman Acar'ın serbest bırakılmasını talep etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, hasta mahpusların serbest bırakılması için her hafta olduğu gibi bu hafta da ‘F oturumu’ gerçekleştirdi. Bu oturumda, hasta tutuklu Süleyman Acar'ın serbest bırakılması talep edildi.

Galatasaray Lisesi önünde “250. hafta F oturması Süleyman Acar serbest bırakılsın”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “Tecrit öldürüyor F tipi hapishaneler kapatılsın” pankartı açan tutuklu yakınları ve insan hakları savunucuları  “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Mehdi Boz serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez”, “Tecrit işkencesine son”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “Onursuz arama işkencesine son”, “İnsan haklarıyla insandır”, “Susma suça ortak olma”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları attı.

Bu haftaki açıklamayı Ümit  Sezer okudu. Sezer, 55 yaşındaki hasta mahpus Süleyman Acar'ın durumuna dikkat çekti.  Sezer, “Süleyman Acar ilk olarak 1990’da kısa bir süre tutuklu kaldı. 1994 yılında tekrar tutuklanan Süleyman Acar 2005 yılına kadar Bayrampaşa, Ümraniye ve Tekirdağ  F Tipi hapishanelerinde kaldı. 1996'da Ümraniye hapishanesine yönelik yapılan operasyonda ağır bir şekilde yaralandı. Uzunca bir süre bitkisel hayatta kaldı, kafatası  kırıldığı için birçok beyin ameliyatı geçirdi. Ayrıca bel ve hemoroid ameliyatları oldu. Bu süreçte kötü hapishane koşullarının da etkisi ile kalp ve hipertansiyon  hastası da oldu” dedi. 2005 yılında uzun tutukluluk hali nedeni ile tahliye edilen Süleyman Acar'ın başka bir davadan cezası olduğu gerekçesiyle 2010’da tekrar tutuklandığını belirten Sezer, Süleyman Acar’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net