Rafineri inşaatında çalışma koşulları isyan ettirdi

Rafineri inşaatında çalışma koşulları isyan ettirdi

Star Rafinerisi inşaatında çalışan Hindistanlı işçiler ve Gemont şirketindeki işçiler aynı gün iki ayrı eylem yaptı.

Turan KARA
İzmir

Star Rafinerisi inşaatında çalışan iki firmada işçiler koşullara isyan ederek aynı gün iki ayrı eylem yaptı.

Cuma günü önce İlk İnşaat isimli taşeron firmadaki Hindistanlı işçiler sabah yemek yüzünden, öğleden sonra ise Gemont şirketindeki işçiler sağanak yağmurda servissiz kaldıkları için isyan etti.  

Star Rafinerisi inşaatının ana taşeron firmalarından İlk İnşaat’a bağlı çalışan yaklaşık 600 kadar Hint işçi, düzensiz ücret ödenmesi ve kötü çalışma koşullarını gerekçe göstererek sabah iş başı yapmadı.

Uzun zamandır şirketin işçi ücretlerini gecikmeli ödediğini belirten işçiler, kamptaki barınma ve beslenme koşullarının da çok kötü olduğunu söyleyerek işi durdurdu.

Akşam yemekhanede sadece Türk yemeklerinin bulunması ile başlayan huzursuzluk üzerine sabah Hint işçiler Çayağzı İşçi Kampı bölgesinde toplanarak işbaşı yapmadı. Kendi damak tadı ve beslenme alışkanlıklarına göre yemek isteyen ve ücretlerinin düzenli yatırılması sözü verilen Hindistanlı işçiler daha sonra iş başı yaptı.

GEMONT İŞÇİLERİ SAĞANAK YAĞMURDA AÇIKTA KALDI

Sabahki eylemin ardından rafineri inşaatından bir eylem haberi de yine ana taşeron firmalarından Gemont’tan geldi. Rafineride çalışan iki alt taşeron firma hava koşullarından dolayı paydos yapınca, aynı alanda çalışan üçüncü firma işçileri bunu ayrımcılık olarak niteleyerek paydos etmek istediklerini belirtip iş bıraktı. Programsız şekilde iş bırakma gerçekleştiği için bir anda araç bulunamadı. Çalışma sahasından kampa kadar yürüyerek gelmek zorunda kalan işçiler, burada şirketi protesto etmeye başladı.
İşçilerin eylemi büyüyünce, şirket yetkilileri ve polis gelerek olaya müdahale etti. İşçilerin şirket yetkilileriyle yaptığı görüşme sonunda toplanan kalabalık dağıldı.

Konuyla ilgili bilgi veren SOCAR Star Rafinerisi yetkilileri, İlk İnşaat’a bağlı Hint işçilerin yemekleriyle ilgili küçük bir sorunun yaşandığını ancak sorunun halledildiğini belirtirken; konunun Star’ın sorumluluğunda olmadığını, kampta Hint işçilerin damak zevklerine uygun yemek yapması için Hint aşçı istihdam edildiğini belirtti. Ancak işçilerin bazen Türk yemeklerini de yedikleri için zaman zaman miktar ayarlamasında sorunlar yaşandığını ifade eden şirket yetkilileri işçilerle konuşularak sorunun çözüldüğünü bildirdiler.

www.evrensel.net