'Çocuklarımızın geleceğinden endişe duyuyoruz'

'Çocuklarımızın geleceğinden endişe duyuyoruz'

MNG Kargo işçileri, ülkenin içinde bulunduğu durumdan kaygılı.

Fırat TURGUT
İstanbul

Ardı ardına patlayan bombalar, yapılan saldırılarla son iki yılda yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Önemli bir gerekçesi ‘güvenlik’ olan ve süresi uzatılan OHAL ise yaşanan bu patlamalar, saldırılara çözüm olmuyor. Diğer taraftan ise Suriye’de yürütülen operasyonda askerler hayatını kaybediyor. Tedirginlik ve korku içinde yaşadıklarını söyleyen MNG Kargo işçileri, “Çocuklarımızın geleceğinden endişe duyuyoruz” diyor. Ancak bu endişe ekonomiden de öte artık yaşam endişesi. Bir MNG Kargo işçisi, “Çocuklarımız askerde ya da patlayan bombalarla ölmesin yeter diyecek hale geldik” diyor.

ŞEFLERDEN ‘SİYASET KONUŞMAYIN’ BASKISI

MNG Kargo işçileri, işçilerin güncel meseleleri takip ettiğini, kendi aralarında tartıştıklarını, ancak işyerinde yöneticilerin buna müdahale ettiğini söylüyor. Bir işçi söze giriyor: “İşçiler güncel bir mesele konuştuklarında, bazen sesler yükseliyor. Bir kere milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili bir tartışma oldu. Sonra şefler müdahale etti. Kimse siyaset yapmasın dediler.” Ama yaşanan güncel meselelere dair konuşmalarına devam ettiklerini belirten işçi, “Çünkü bu ülkede yaşıyoruz. Ne yani OHAL’den bahsetmeyelim mi? Çalıştığımız arkadaşlarımızla bunu tartışmayalım mı” diye tepki gösteriyor.

OHAL’İ SAVUNAN DA VAR KARŞI ÇIKAN DA

İşçilerin büyük bir bölümünün OHAL’i savunmadığını söyleyen işçi, “Savunan da var ama OHAL’in ne olduğunu bilmediği için savunuyor. Adam sadece diyor ki ‘Ülke için çok iyi.’ Başka bir neden söylemiyor. Ama yarın öbür gün, OHAL nedeniyle onun da başına bir şey gelebilir. Mesela işçilerin grevini, eylemlerini yasaklıyorlar OHAL’le” diyor. İşçinin anlattığına göre OHAL’e karşı çıkanların ise rahatsız oldukları en önemli konu, iktidarın muhalif kesimleri karşısına alması ve en ufak bir eleştiriye, karşı çıkışa gözaltı ya da tutuklamayla yanıt verilmesi.

HER ŞEYİN ÜZERİ ÖRTÜLÜYOR

İşçilerin OHAL’e karşı çıkmasında son dönemde yaşanan patlamalar da etkili. Bir MNG Kargo işçisi, güvenlik gerekçesiyle ilan edilen OHAL’de yaşanan Beşiktaş’taki saldırıyı örnek veriyor: “Gözlerimden yaş geldi benim. Ağladım ya. Onlarca insan yaşamını yitirdi. Bazıları çıkıp bu kaderdir diyor. Ama hayır, kader değil bu. Bu bir suçtur. Birileri görevini yapamıyor. Kaç tane patlama oldu ya? Artık 3-5 kişinin öldüğü patlamaları hatırlamıyoruz bile.”

İşçilerin yaşanan bu ölümleri düşünmek istemediğini söyleyen işçi, “Bakma insanlar her gün işlerine gidip geliyor. Aslında insanlar düşünmek istemiyor bu durumu, düşünmüyorlar da. Çünkü düşünse psikolojisi bozulacak, biliyor bunu işçi” diye konuşuyor.

Bu saldırıların gündemi de değiştirdiğini belirten bir işçi de 2016’da yaşanan iş cinayetlerinden söz ediyor: “İş cinayetlerinde 2000’e yakın işçi öldü, kim biliyor bunu? Baktığın zaman patlamalardan daha fazla insan öldü çalışırken. Ama işte bu patlamaları, bu konuların üzerini örtmek için de kullanıyorlar.”

ÖLÜME GÖNDERİRKEN AYRIM YAPMIYORLAR

Suriye’de yürütülen operasyonda askerlerin yaşamını yitirmesini de işyerinde tartıştıklarını söyleyen bir işçi de “Birçoğu aslında rahatsız bu durumdan, isyan eder noktaya geliniyor bazen. İşçilerin özellikle şikayet ettiği nokta savaşta yoksul çocuklarının ölmesi, zengin çocuklarının ölmemesi. Düşünsene ya, ben çocuğumu büyütüyorum, 20 yaşına geliyor. Resmen bir kurda teslim ediyorum. Kurt da yiyor. Baktığımız zaman Yozgatlıyla, Hakkariliyle aynı masada yemek yiyoruz. Ölüme giderken de onlarla gidiyorum. Kürt-Türk ayrımı yapılmıyor, mezhep ayrımı da yapmıyorlar” diyor. Suriye’deki operasyonda ‘IŞİD’e karşı savaşıyoruz’ denildiğini aktaran işçi, devam ediyor: “Yahu kardeşim sen IŞİD’e karşı savaşacağım diyorsan Antep’teki IŞİD hücrelerini bitir.”

İşçiler, hem asker ölümlerinin hem sonunda onlarca ölü bırakan patlama ve saldırıların kendilerinde tedirginlik, korku ve umutsuzluk yarattığını da söylüyor. Bir işçi, “Mesela ben asgari ücretin biraz üstünde maaş alıyorum, zor geçiniyorum, çocuklarıma zor bakıyorum. Ama çok çalışıyorum. Normalde bu koşullarımın düzelmesini talep edecekken öyle bir haldeyiz ki bunu isteyemiyoruz. Çocuğumun geleceğinden endişe ediyorum ama gelecek derken ölüp ölmeyeceğinden. Ya askerde ölecek, ya da bomba patlayınca ölecek. Şimdi çocuğum için en iyi ihtimal, asgari ücretle çalışabilmesi. Yeter ki ölmesin, buna razıyız diyecek noktadayız” diyor.

‘ACELE ET’ BASKISI BİTMİYOR

Bir yandan da MNG Kargo’da işçilere yönelik baskı devam ediyor. Yılbaşında 30 bin kargo yaptıklarını söyleyen bir işçi, “Bu büyük bir rakam ve daha hızlı, daha yoğun çalışma anlamına geliyor. Müdürler, ben sizden yavaş çalışmanızı istemiyorum diyor, hızlı, bir makine gibi. Kolileri hızlı attığın zaman bant duruyor. Akıllı sistem olduğu için aralıklar olması gerekiyor. Ama hızlı at diyor. İşin yürüyebilmesi için yavaş atıyorsun. Bu defa neden yavaş atıyorsun diyor. Takım liderleri de müdürler ne derse onu yapıyor zaten. Takım liderlerini işçinin üzerine bir baskı olarak kullanıyorlar. İnsanlar yapamadığı zaman kriz çıkıyor, birbirlerine bağırıyor artık. Sonra ne oluyor, hadi savunma odasına. Yani müdürün yanına gidiyorsun, savunmanı yazıyorsun” diyor. Her pazartesi yöneticilerin toplantı yaptığını söyleyen ve toplantı sonrası işçilerin tehdit edildiğini söyleyen işçi, devam ediyor: “Gelip ‘Yavaş çalışana acımayız, gerekeni yaparız, daha hızlı çalışmanızı istiyoruz’ diyorlar.”

MNG Kargo’da işçilerin yaşadığı başka bir sıkıntı ise işçilere, patronun kurduğu Karsan-İş’e üye olmalı için baskı yapılmasıydı. Artık içerideki işçilere Karsan-İş’e üye olmaları için baskı yapılmadığını belirten bir işçi, “Biliyorlar artık, içeriden yapabildiklerini yaptılar. Geri kalanlar ise üye olmuyor. Şimdi işe alımlarda, işe giriş evraklarıyla birlikte e-devlet şifrelerini de istiyorlar. Tabi işe yeni giren işçi bilmiyor, ne istenirse getiriyor. Daha sonra öğreniyor sendikaya üye olduğunu” diyor. Karsan-İş’e üye olmanın işçilere bir şey kazandırmadığını belirten işçi, “İşçiler bunu biliyor ama korku var tabi. E-devlet şifreleri yönetimde. İstifa etmeye kalksa anlaşılacak. İşten atılırım diye korkuyor. Bir de ekonomik kriz olunca insanlar iş bulamayız diyor” diye konuştu.

www.evrensel.net
ETİKETLER MNGkargoişçi