‘Savunma hakkı gasbediliyor’

‘Savunma hakkı gasbediliyor’

92 davadan yargılanıp kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın duruşmalara getirilmemesi Meclis gündemine taşındı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Kızılkaya’nın “personel ve araç yokluğu” gibi hukuka aykırı ve keyfi gerekçelerle” duruşmalara getirilmemesi savunma hakkının gasbı değil midir?” diye sordu.

Özgür Gündem davasının 29 Aralık’taki ilk duruşmasında tutuklu bulunan İnan Kızılkaya ile Silivri’de beraber kaldığı Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya duruşmaya, “personel ve araç olmadığı” gerekçesiyle getirilmemişti. Kaya’nın ilk duruşmada tahliye olmasının ardından yapılan 2 Ocak’taki ikinci duruşmada Kızılkaya yine aynı gerekçeyle getirilmedi.

 

İŞKENCE İDDİALARINA İLİŞKİN NE YAPACAKSINIZ?

Konuyu Meclis gündemi taşıyan Beştaş verdiği soru önergesinde İnan Kızılkaya’nın cezaevinde yaşadıklarını aktardı. Beştaş, “İnan Kızılkaya için tecrit hali devam etmekte ve sohbet, kitap-gazete alma, mektup gönderme, iletişim başta olmak üzere tüm temel haklardan keyfi biçimde mahrum bırakılmaktadır” ifadelerine ver verdi. Kızılkaya’nın duruşmalara getirilmemesinin savunma hakkının gasbı olduğunu ifade eden Beştaş, “Tutuklu gazetecilerin savunma hakkı neden gasbedilmiştir?, Bir hukuk devletinde personel ve araç yokluğu biçimindeki keyfi gerekçeler bir hakkın gasbı için sebep teşkil eder mi?” diye sordu.

Kızılkaya ve Bilir’e gözaltına alınırken ve alındıktan sonra cezaevinde işkence yapıldığı, tecrit uygulandığı, ters kelepçe takıldığı ve çıplak aramaya maruz bırakıldıkları iddialarını hatırlatarak “Bu hukuksuzluğun giderilmesine yönelik bir tedbir alınması gündeminizde olacak mıdır?” sorusunun yanıtlanmasını istedi. (MEDYA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Ocak 2017 21:01
www.evrensel.net