Ayhan, Trt’nin ‘Put’ Yıktırmasını Sordu

Ayhan, Trt’nin ‘Put’ Yıktırmasını Sordu

HDP’li İbrahim Ayhan, TRT’de yayımlanan belgeselde arkeolojik alanları hedef alan sahneleri Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

TRT’de yayımlanan Suların Ateşin ve Taşların İmparatorluğu” adlı belgeselde Göbeklitepe’de MÖ 11800-8600 yılları arasında yapılan dikilitaşları 7-8 bin yıl sonra yaşayan İbrahim peygamber tarafından ‘put’ oldukları için yıkıldığı iddiaları Meclise taşındı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebi ile soru önergesi veren HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, İŞİD ve benzeri örgütlerin Ortadoğu’da put olduğu gerekçesi ile arkeolojik alanları hedef aldığını hatırlatarak, belgeseli hazırlayan ve yayımlayanlarla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu.

TRT İBRAHİM PEYGAMBERE ‘PUT’ YIKTIRDI

Diyarbakır Valiliği, TRT ve Kalkınma Bakanlığı desteği ile ‘Diyarbakır kültürel mirasının tanıtımı’ projesi adı altında hazırlanan ‘Suların Ateşin ve Taşların İmparatorluğu’ isimli belgeselde, insanlık tarihinin en önemli yapılarından Göbeklitepe’de, Hz. İbrahim’in yıktığı putlar olduğunu ileri sürülmüştü. Belgeselde Göbeklitepe’nin en önemli dikilitaşlarından biri olan ve üzerinde tilki betiminin bulunduğu T biçimli dikilitaşın bir put gibi kırılma sahnesi de canlandırılmıştı.

GÖBEKLİ TEPE HEDEF GÖSTERİLDİ

Belgeseli Meclis gündemine taşıyan İbrahim Ayhan, “İnsanlık tarihinin en önemli yapılarından biri olan Göbekli Tepe’nin, İbrahim Peygamber’in yıktığı putların olduğu tapınak olabileceği ima ediliyor. Bilimsel yöntemlerle alınan sonuçlar çerçevesinde Göbekli Tepe günümüzden MÖ 11800-8600 yılları arasına tarihlenmektedir. Bu konuda dini referansların öngörülen tarihleri ile bilimsel araştırmaların kanıtladığı tarihler arasında 7-8 bin yıllık bir fark açıkça görülmektedir” ifadelerini kullandı. “İŞİD ve benzeri terör örgütleri tarafından Irak, Suriye ve birçok Ortadoğu ülkesinde, put olduğu gerekçesi ile arkeolojik alanlar hedef alınmış ve çok ciddi tahribatlar yaratılmışken Göbekli Tepe’nin put merkezi olarak üstelik devlet televizyonunda sunulması hedef gösterme değil midir?” diye soran Ayhan, belgeseli hazırlayan ve yayımlayanlarla ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığının açıklanmasını istedi. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net