Eleştirdiğiniz ve kutsadığınız ÖYM

Eleştirdiğiniz ve kutsadığınız ÖYM'leri kaldıracak mısınız?

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a, “Eleştirdiğiniz ve aynı zamanda kutsadığınız özel yetkili mahkemeleri kaldıracak mısınız? Kaldıracaksanız ne zaman kaldıracaksınız?” diye sordu.Öztürk, TBMM Başkanlığına, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle ver

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a, “Eleştirdiğiniz ve aynı zamanda kutsadığınız özel yetkili mahkemeleri kaldıracak mısınız? Kaldıracaksanız ne zaman kaldıracaksınız?” diye sordu.

Öztürk, TBMM Başkanlığına, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:
“Normal bir hukuk devletinde olmaması gerektiğini belirttiğiniz özel yetkili mahkemeler, Anayasanın hangi maddesine göre kurulup ve faaliyet göstermektedir?
‘Özel yetkili mahkemeler normal bir hukuk devletinde olmaması gereken mahkemelerdir’ dediğinize göre, Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti değil midir?
Anayasanın 2. maddesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğu hükmü bulunduğuna göre; normal bir hukuk devletinde olmaması gerektiğini belirttiğiniz özel yetkili mahkemelerin Türkiye’de ne işi vardır?
‘Özel yetkili mahkemelerin ihtiyaçtan doğduğuna ve bu ihtiyaç devam ettiği sürece varlığını koruyacağına’ ilişkin ifadeniz, hukuk devletinde olmaması gereken eylem ve işlemleri meşru kılmaz mı? Bu önermeniz bazı çevrelerin ‘darbeler ihtiyaçtan kaynaklanmıştır, bazı hukuk dışı eylem ve işlemler de ihtiyaçtan kaynaklanmıştır’ gibi benzeri savunmalarla aynı değil midir?
Eleştirdiğiniz ve aynı zamanda kutsadığınız özel yetkili mahkemeleri kaldıracak mısınız? Kaldıracaksanız ne zaman kaldıracaksınız?” (ANKARA)

www.evrensel.net