24 bin nüfuslu ilçede hastane yok!

24 bin nüfuslu ilçede hastane yok!

24 bin nüfusa sahip olan Van'ın Saray ilçesinde hastane bulunmuyor.

Van’ın Saray ilçesinde hastalanan yurttaşlar ilçede hastane olmadığı için 1 saatlik yoldan sonra hastaneye ulaşabiliyor. İlçedeki tek sağlık kuruluşu olan Aile Sağlık Merkezine başvuran çoğu hasta ise Van merkeze sevk ediliyor. 

Van’ın 24 bin nüfuslu ilçesi Saray’da hastane olmaması tepki çekmeye devam ediyor. Kent merkezine 80 kilometre uzaklıktaki ilçede hastalanan yurttaşlar, 1 saati aşkın araba yolculuğunun ardından hastaneye ulaşabiliyor. 23 mahalleden oluşan ilçede Aile Sağlık Merkezine başvuran çoğu hasta Van merkeze sevk ediliyor. 

KIŞIN DURUM DAHA DA ZOR 

İlçede, kışın gelmesi ve yolların ulaşıma kapanmasıyla sağlık sorunu 2 katına çıkıyor. Tüm başvurulara rağmen herhangi bir adım atılmadığı ilçede, Sağlık Bakanlığına defalarca hastane yapılması için Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığıyla şikayette bulunan ilçe halkı, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini bekliyor. 

İMKANI OLMAYANLAR HASTANEYE GİDEMİYOR 

İlçeye bağlı Kurucan Mahallesi sakinlerinden Gülçicek Boydan, Aile Sağlık Merkezinin gerekli tedaviyi yapmada çok eksik olduğunu dile getirerek, “İlk çocuğuma hamileydim. Saat 03.00’de doğum sancılarım tutuğu için hastaneye gitmemiz lazımdı. Burada sadece sağlık ocağı olduğu için oraya gittik bize ‘Burada yapacağımız bir şey yok’ denilerek, hastaneye gitmemiz söylendi. Çok zor durumda olmamıza rağmen bize ambulans verilmedi, kendi imkanlarımızla Özalp Devlet Hastanesine gittik” dedi. 

27 YILLIK İLÇEDE HALA HASTANE YOK

Kış aylarında yolların sık sık kapandığını dile getiren Boydan, olanak sahiplerinin hastaneye gidebildiğini ancak imkanı olmayanların gidemediğini vurguladı. 27 yıldır ilçe statüsünde olan Saray’da hâlâ hastanenin olmayışının utanç verici olduğunu 
belirtti. (Van/DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER VanSarayhastane