Musa Can TEKEL direnişçilerindendi

Musa Can TEKEL direnişçilerindendi

Bayraklı Adliyesi’ne yönelik, bombalı ve silahlı saldırıda yaşamını yitiren Mübaşir Musa Can TEKEL direnişinde yer almıştı.

Bayraklı Adliyesi’ne yönelik, bombalı ve silahlı saldırıda yaşamını yitiren Mübaşir Musa Can yıllarca TEKEL’de işçilik yaptı. Ankara’daki TEKEL direnişine de katılan Can, saldırı sırasında çalıştığı B Blok’un camından çatışmanın olduğu yere bakarken aldığı kurşun yarası ile yaşamını yitirdi. 

Adliyede 5 yıldır zabıt kâtipliği yapan Can, 1969 Tokat Turhal doğumlu ve 3 çocuk babası idi.  

Musa Can’ın kardeşi ve aynı zamanda İzmir Tokatlılar Derneği Başkanı olan Cemalettin Can,   kardeşinin 1991’de TEKEL’de çalışmaya başladığını söyledi. 

Yine eski bir TEKEL işçisi olan ve Adliye’de Can’la birlikte çalışan Ruşen Turan, Can’ın daha önce Tuzla TEKEL’de çalıştığını, kendisi ile Balatçık Yaprak Tütün işletmesinde tanıştıklarını anlattı. Can’ın İşletmede tamir-bakım atölyesinde çalıştığını belirten Turan, “Öne çıkmazdı ama mümkün olduğunca eylem ve etkinliklere katılırdı. Ankara TEKEL eylemine de gelmişti. Direnişin ardından 4/C’li olarak Adliye’ye birlikte başladık. İcra Mahkemelerinde çalıştı” dedi. 

Can'ın cenazesi Cumartesi günü Uzundere Cemevi'den kalkacak ve Uzundere Mezarlığı'na defnedilecek.(İzmir/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net