Gazeteci Mahir Kanaat oğlunun doğumunu göremedi

Gazeteci Mahir Kanaat oğlunun doğumunu göremedi

BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat doğan bebeğini gözaltında olduğu için göremedi.

25 Aralık 2016’da evlerine yapılan operasyonla gözaltına alınan BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat’ın bebeği oldu. Eşi Sevgi Kanaat, bugün kaldırıldığı özel bir hastanede doğum yaptı. Bebeğin adı ise Ali Poyraz konuldu.

Diyarbakır ve İstanbul’da 25 Aralık 2016’da evlerine yapılan operasyonla Eski Diken Editörü Tunca Öğreten, Dihaber Haber Müdürü Ömer Çelik, Dihaber Muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve İmtiyaz Sahibi Eray Saygın, ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan ile birlikte gözaltına alınan BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat doğan bebeğini gözaltında olduğu için göremedi.

Doğumdan önce BirGün’den Erk Acarer’e konuşan Mahir Kanaat’in eşi Sevgi Kanaat, “Elimizden beklemekten başka bir şey gelmiyor. Çok can yakıcı günler yaşıyoruz. Sabaha karşı evimiz basıldı. Mahir’i yere yatırdılar, kelepçe taktılar. Her şey küçük kızımızın gözleri önünde oldu. Bu izi nasıl sileceğiz bilmiyoruz. Okuldan her gelişinde önce babasını sonra bu yaşananları soruyor” dedi.

‘Terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla gözaltına alınan gazetecilerin gözaltı süresi 30 güne çıkarılmıştı. Gazetecilerin gözaltına alınmasının ardından iktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi, gazetecilere yönelik gözaltıların gerekçesinin hacker grubu RedHack’le bağlantı kurmaları olduğunu yazmıştı. Haberde gözaltına alınan gazetecilerin RedHack’in sosyal medyada propagandasını yapmak ve ‘algı yönetimi’nde bulunmak suretiyle ‘terör örgütü üyeliği’ ve ‘kişisel verilerin kaydedilmesi ve yayılması’yla suçlandığı iddia edilmişti. 

İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde tutulan ve gözaltı süresi 30 üne çıkarılan gazetecilerden Derya Okatan açlık grevinde. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net