Demokrasi Girişimi kar mağduru Hereke gözlemlerini paylaştı

Demokrasi Girişimi kar mağduru Hereke gözlemlerini paylaştı

Kocaeli Demokrasi Girişimi, yoğun kar yağışının ardından Hereke'deki incelemelerini paylaştı, yetkilileri göreve çağırdı.

Kocaeli Demokrasi Girişimi, kar mağduriyeti yaşayan Yukarı Hereke’deki incelemelerini kamuoyuyla paylaştı. 

Eğitim-Sen Kocaeli Şube Binasında yapılan basın açıklamasında, yetkililerin mağduriyeti gidermesi için çağrı yapıldı. Burada konuşan Bekir Yurdagül, bir haftayı aşkın süredir elektriklerin olmadığı bölgede halkın ciddi bir mağduriyet yaşadığını ifade ederek, esnafın dükkânlarını işletemez duruma geldiğini belirtti. Çocukların okula dahi gidemediğini anlatan Yurdagül, “Bölgede; Yukarı Hereke İlkokulu ve Ortaokulu, Nuh Çimento Vatan İlkokulu ve Ortaokulu ve Uzunpınar İlkokulu’nda eğitim ve öğretim gören yaklaşık 1.600 civarında öğrenci bu bir hafta süresince eğitim ve öğretim hakkından mahrum bırakılmıştır. Ziyareti gerçekleştirdiğimiz gün bu 3 okuldan sadece Nuh Çimento Vatan İlkokul ve Ortaokulu’na elektrik verilmişti” dedi. 

SAĞLIK OCAĞI KAPALI

Bölgede bulunan tek sağlık ocağının da kapalı olduğu bilgisini paylaşan Yurdagül, Yukarı Hereke mevkiinde tek bir eczane dahi bulunmadığını ifade etti. Vatandaşların yaşadıkları sağlık sorunlarını aktaran Yurdagül, “Örneğin, 85 yaşındaki babaannesi Kevser Bilicer’in rahatsızlanması üzerine hastaneye götürebilmek için geçtiğimiz Perşembe günü belediye yetkililerini arayarak, yoldaki karın temizlenmesini talep eden bir yurttaş talebinin dikkate alınmadığını, hastasını tüm ağrılarına rağmen hastaneye ulaştıramadıklarını aktardı. İlgili yetkililer bölgede yaşanan sağlık sorularını bu süre zarfında nasıl çözmüşlerdir bu merak konusudur. Üstelik de yaşanılan mağduriyetin giderilmesi için kendilerine başvuru yapan yurttaşların talepleri neden yerine getirilmemiştir?” diye sordu.

‘BÖLGEDE YAŞANANLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Yıkılan elektrik direklerinden söz eden Yurdagül, “Yine incelemelerimiz sürecince vatandaşların altını çizdiği şey, yoğun bir fırtına yaşanmamasına karşılık geçtiğimiz yaz dikilen beton direklerin neredeyse tamamının ortadan kırıldığı bilgisidir. Hangi taşeron şirket bu işle sorumludur ve yaşadığımız bu tablo özelleştirmenin bir sonucu değil midir?Bu duruma ilişkin yetkililer nasıl bir soruşturma sürdüreceklerdir? Bu vahim olayın sonuçları nasıl ortadan kaldırılacaktır? Bu sorular ilgili kişilerce bir an evvel yanıtlanmalı ve Yukarı Hereke halkının yaşadığı mağduriyet bir an evvel giderilmelidir. Kocaeli Demokrasi Girişimi olarak kamuoyunu bilgilendirir, bundan sonra da bölgede yaşanan gelişmelerin takipçisi olacağımızı belirtiriz” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL) 


 

www.evrensel.net