Bakan Albayrak: Elektrik kesintileri normal kesintiler değil

Bakan Albayrak: Elektrik kesintileri normal kesintiler değil

Enerji Bakanı Berat Albayrak, elektrik kesintilerinin normal kesintiler olmadığını öne sürdü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, elektrik kesintilerine ilişkin, "31 Aralık gecesi 3 farklı bölgede yer altı kablolarının kesildiğini tespit ettik. Normal günlerden geçmediğimiz için farklı tehditlerle karşı karşıya kalıyoruz. 30 Aralık'ta da siber saldırı ihbarı aldık" dedi.

A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, elektrik kesintilerinin normal kesintiler olmadığını söyledi. Bakan Albayrak açıklamasında 2016'nın son günlerinde gelen ihbarlar olduğunu söyleyerek, 31 Aralık gecesi üç farklı bölgede yer altı kablolarının kesildiğini iddia etti.

Berat Albayrak konuyla ilgili şunları kaydetti: "En önemli husus şu; hakikaten ağır kış şartlarından dolayı mı bu elektrikler kesildi? Normal zamanda yaşamıyoruz. Bakın 31 Aralık gecesi 3 farklı bölgede yer altı kablolarının kesildiğini tespit ettik. Normal günlerden geçmediğimiz için farklı tehditlerle karşı karşıya kalıyoruz. 30 Aralık'ta da siber saldırı ihbarı aldık."

Albayrak şu ifadeleri kullandı:

"Bu hafta itibariyle ilgili savcılıklarla irtibata geçerek sürecin yargı ayağını başlattık. Son dönemde artan ihbarlarla ciddi bir süreç başlattık. Emniyetimizle koordineli bir çalışma başlattık. Hakikaten normal günlerden geçmiyoruz. Arz güvenliğine dayalı bir sıkıntımız yok. Her türlü dış etkiye maruz kalabilecek tehditlere karşı tedbir almak zorundayız. 3 farklı eylemle ilgili gözaltılar var.

'AMERİKA ALTYAPILI SİBER SALDIRI'

7 ana birimden 4'ü devreye girdi. İlk hattı devreye aldıktan sonra tüm İstanbul'da meskenlerdeki elektrik kesintilerini durdurduk. İletim alt yapısı bugün yarın oluşabilecek duruma göre tedbirler almalıyız. Bunun siber tarafı da var. 30 Aralık itibariyle aldığımız ciddi bir ihbar sonrasında tedbirlerimiz aldık. En son dün Amerika alt yapılı siber bir atak gerçekleşti. Biz bunları püskürterek süreçleri yürütüyoruz. Birçok açıdan tedbirli olmak zorundayız. Bu çerçevede bakıldığında, enerji arzı noktasında ciddi bir risk yok. Enerji alt yapıları konusunda 2016'yı çok iyi kapattık. Tüm denetimleri sıkı bir şekilde yapıyoruz.

'PLANLI KESİNTİ DEĞİL'

Bu önemli bir nokta. Planlı kesintilerin ana sebebi, o mahallede, sokakta, alt yapı ile ilgili dönem dönem planlı kesinti yapabiliyor. Bununla ilgili karar aldık. Kış aylarında kesinlikle uygulanmaması konusunda karar aldık. Bu çerçevede 7/24 çalışan bir kadromuz var. Bu dönemde planlı kesinti olmayacak." (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net