Yarkadaş, Ahmet Şık'a işkence iddialarını TBMM'ye taşıdı

Yarkadaş, Ahmet Şık'a işkence iddialarını TBMM'ye taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Ahmet Şık'a tutuklandığı ilk üç gün su verilmemesi ve avukatlarıyla görüştürülmemesini TBMM'ye taşıdı.

Ahmet Şık'a "tecrit" adı altında işkence uygulandığını belirten Yarkadaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a seslendi. Yarkadaş, Ahmet Şık'a su vermeyen ve avukatlarla görüşmesini engelleyen yetkililer hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Yarkadaş, "Bir tutuklu ya da hükümlüye su vermemek işkencedir. İşkence yapmak insanlık suçudur" dedi. Şık'ın kendi ifadesiyle "hakikat"in peşinde olduğu için cezalandırılmak istendiğini de belirten Yarkadaş, "Ahmet'in suçunu biliyoruz. Ahmet, hem gerçekleri yazdı hem de 15 Temmuz alçak darbe girişimine ilişkin sorular sorduğu İçin cezalandırılıyor" ifadesini kullandı.

Sabah saatlerinde Ahmet Şık'ın annesi Fatma Şık'ın kendisini arayarak "Benim oğlum Reina katliamını yaptı da bizim mi haberimiz yok? Ona nasıl olur da su vermezler!" diyerek tepki gösterdiğini belirten Yarkadaş, "Bu insanlara bu acıları yaşatmaya hakkınız yok" dedi. Fatma Şık'ın "Gerçek FETÖ'cüler ortada fink atarken benim oğlumu hiç ilgisinin olmadığı, onların yüzünden eziyet çektiği FETÖ'den tutuklamalarını sindiremiyorum" dediğini aktaran Yarkadaş, "Ahmet'i tutuklayanlar 78 milyon insanın aklıyla dalga geçiyor" dedi.Fatma Şık'ın "Benim oğlumun tek bir örgütü var; o da Hakikat..." dediğini belirten Yarkadaş, gerçeğin bu denli açık ve çıplak olduğunu belirtti.

Şık'a su verilmemesi ve avukatlarıyla görüştürülmemesinin hak ihlali olduğunu vurgulayan Yarkadaş, "Olası bir referandum öncesi, muhaliflere gözdağı veriyorlar" ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Ocak 2017 13:03
www.evrensel.net