İstanbul ve Urfa'da 42 tutuklama

İstanbul ve Urfa'da 42 tutuklama

Urfa ve İstanbul'da gözaltına alınan ve aralarında belediye eş başkanlarının da bulunduğu 42 HDP ve DBP üyesi daha tutuklandı.

İstanbul Beşiktaş'taki saldırının ardından HDP ve DBP'lilere yönelik başlatılan gözaltı operasyonları kapsamında Urfa'da gözaltına alınan yaklaşık 250 kişiden son 65 kişilik grup da adliyeye çıkarıldı. 24 Aralık'ta adliyeye sevk edilen 24 kişiden 3 kişi, 3 Ocak'ta adliyeye çıkarılan 39 kişiden 13'ü, 4 Ocak'ta sevk edilen 42 kişiden 18'i "Örgüt propagandası yapma" ve "Örgüt üyesi olma" iddiaları ile tutuklanmıştı. 

Dün gözaltında tutulan 65 kişilik son grup da, 24 gün sonra adliyeye çıkarıldı. Savcılık ifadelerinden sonra 30 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 

Savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Viranşehir Belediye Eş Başkanı Emrullah Cin, Bozova Belediye Eş Başkanları Zeynel Taş, Fatma Doğan da dahil olmak üzere toplam 35 kişi "Örgüt üyesi olma" iddiasıyla tutuklandı. Tutuklular Urfa T Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

İSTANBUL'DA 7 TUTUKLAMA

Beşiktaş'taki saldırının ardından HDP üye ve yöneticilerine yönelik gerçekleştirilen operasyon kapsamında İstanbul'da gözaltına alınan 13 kişi, 24 gün sonra adliyeye çıkarıldı. İfadelerinin ardından savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 13 kişiden Cenap Ballı, Gökhan Karza, Muhacir İlhan, Kemal Kablan, Ramazan İpek ve Fadime Karabulut Akdağ serbest bırakılırken, Cuma Ali Akdağ, Serhat Elma, Ferhat Yıldız, Gazi Aydemir, Kıyasettin Kurt, Hasan Teymur, Serkan Yılmaz ise, "Örgüt üyesi olma" iddiasıyla tutuklandı. (DİHABER)

www.evrensel.net