Nitro Atletizm Usain Bolt'la geliyor

Nitro Atletizm Usain Bolt'la geliyor

Nitro Atletizm, ilk kez Avustralya’nın Melbourne kentindeki Lakeside Stadı’nda önümüzdeki ay yapılacak.

IAAF’in destek verdiği yeni yarışma formatı Nitro Atletizm, ilk kez Avustralya’nın Melbourne kentindeki Lakeside Stadı’nda önümüzdeki ay yapılacak. 12’şer erkek ve kadın toplam 24 atletin oluşturduğu takımlar, iki tur ve bir büyük finalden oluşan üç gün sonunda kupaya uzanmak için mücadele verecek. 

Atletizmdunyasi.com’un haberine göre yarışma formatı atletizmin temel özellikleri olan hız, teknik, dayanıklılık, takım çalışması üzerine düşünülerek oluşturulan bir formülden müteşekkil yarışmanın ilk yılında Usain Bolt da kendi takımıyla mücadele verecek.
Yarışma, Albert Park’ta bulunan Lakeside Stadı’nda 4, 8 ve 11 Şubat 2017 günlerinde yapılacak. Bir erkek ve bir kadından oluşan karışık yarışmalar ve yeni disiplinlerle birlikte klasik dallar da bulunduğu yarışmalara yer alacak dallar şöyle:
Güç yarışmaları: 100 metre, 150 metre, 60 metre sprint, para-sprint 100-200m
Teknik yarışmalar: Sırıkla atlama, uzun atlama, karışık takım engel atlama (100/110 engelle birlikte), cirit atma
Dayanıklılık yarışmaları: 3 dakika koşusu, Elemeli mil koşusu, Elemeli 2 mil koşusu
Takım çalışması: Karışık bayrak, 4x400m erkek/kadın bayrak, 2x300m bayrak, Karışık 4x100 bayrak.
Nitro Atletizm'de puanlamada takımın toplam derecesi baz alınacak. Her disiplinde en başarılı ekip 100 puan alırken, 10’ar puan azalarak giden sistemde altıncı takım 40 puanı hanesine yazdıracak.

PUAN TAKTİKLERİ

Yarışma formatının ilginç noktalarının başında stratejik değişiklik hakları geliyor. Yarışma öncesi takım kaptanınca belirlenen dal, “Nitro Power Play” olarak kodlanacak. Takımlar, power play için seçtikleri yarışmada puanlarını ikiyle çarpacak. 
“Nitro Turbo Charge”, uzun atlamada uygulanacak. Bu dalda sporcular önceden belirlenmiş dereceleri (erkekler 8.00m, kadınlar 6.60m) aşarsa fazladan puan alacak. “Nitro Steal” bölümünde ise, takımlar rakip takımın puanının yüzde 50'sini çalmak için meydan okuyabilecek. Bu durumda daha yüksek skor yapan takım, diğerinin puanının yarısını hanesine ekleyecek. Sprintteki hatalı çıkışlarda ise puan düşülecek. İlk hatalı çıkışta 50, ikincisinde toplamdan 100 puan eksiltilecek.

HANGİ TAKIMLAR VAR?

Nitro Atletizm 2017’de altı takım var. Bunlardan bir tanesi karma: Bolt’un ekibi. Bolt’un All-Star takımı, dünyanın dört bir yanından Jamaikalı yıldızla birlikte yarışacak olan bir yıldızlar karması. Bu ekiple birlikte ev sahibi Avustralya, İngiltere, Japonya, Çin ve Yeni Zelanda milli takımlarıyla boy gösterecek. (SPOR SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Nitro Atletizm