HDP yanarak ölen çocukları Bakan’a sordu

HDP yanarak ölen çocukları Bakan’a sordu

HDP Milletvekili Dirayet Taşdemir, Kütahya’da bir evde çıkan yangında hayatlarını kaybeden 2 çocuğu Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya sordu.

HDP Milletvekili Dirayet Taşdemir, Kütahya'da ev işçisi Döndü Yenilmez'in iki çocuğunu evde çıkan yangında kaybetmesi ile ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. Kütahya'da çocuk bakım ve eğitim hizmetlerinin yaygınlığını ve ev işçisi kadınlara sağlanan istihdam olanaklarını soran Taşdemir, ev işçilerinin yaşam ve çalışma koşullarının geliştirilmesi için gerekli araştırmanın yapılması talebiyle bir araştırma önergesi de hazırladı.

1 milyon ev işçisinin yasalara göre hala işçi sayılmadığını hatırlatan Taşdemir’in önergesinde yer alan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın yanıtlaması istenen sorular şöyle sıralandı:
- Kütahya’da Bakanlığınıza bağlı kaç tane kreş ve gündüz bakım evi bulunmaktadır?

- Ücret Tespit Komisyonu’nunKütahya için belirlediği ücret ne kadardır?

- Bakanlığınızca eşi vefat etmiş kadınlar için sosyal destek sağlandığı halde, eşinden ayrı yaşayan kadınlara destek verilmemektedir. Tek başına yaşayan kadınlar için verilen destek eşi vefat ettiğinde meşru görülmekte, eşinden boşanan kadınlar ise yoksullukla cezalandırılmaktadır.Tek başına yaşayan kadınlara yönelik olarak yapılan bu ayrımcılığın gerekçesi nedir?

- Kurumunuzun aileyi öne çıkaran söylemlerine karşın eşinden boşanmış ve çocuklu kadınlara destek sunulmamasının sebebi, erkeksiz bir ailenin aile olarak görülmemesinden mi kaynaklanmaktadır?

- 26 Ekim 2015 Kütahya'da "dezavantajlı" olarak tanımlanan işsizlerin istihdamına yönelik, "Dezavantajlı Grupların Mesleki Eğitimle Topluma Kazandırılması Projesi" kapsamında protokol imzalanan protokol kapsamında, ev işçisi kadınların güçlendirilmesi amacıyla Kurumunuzca herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?

- Özel Politika Gerektiren Grupların İstihdamının Artırılması ile ilgili 2014, 2015, 2016 Eylem Planlarında 3 yıl art arda  ev hizmetlerinde çalışan kadınların çalışma şartlarının iyileştirilmesi ile ilgili vaatler yer almış, ancak hiçbiri yerine getirilmemiştir. Bakanlığınızın ev işçilerinin yaşama koşullarının iyileştirilmesi ile ilgili bir çalışması mevcut mudur?

- Bakanlığınızca Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı (2016-2020) geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştır. Planda ev işçilerinin yaşadığı ekonomik şiddetle ilgili herhangi bir öneri bulunmamasının gerekçesi nedir? (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net