İzmir emek ve meslek örgütleri: Sorumlu hükümettir

İzmir emek ve meslek örgütleri: Sorumlu hükümettir

İzmir emek ve meslek örgütlerinden İzmir'deki saldırıya ilişkin açıklama: OHAL hiçbir şeye çare olmuyor

İzmir Adliyesi yakınında bugün gerçekleştirilen bombalı ve silahlı saldırıyla ilgili olarak DİSK Ege Bölge Temsilciliği, KESK Şubeler Platformu ve TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ortak bir açıklama yaptı.

Yazılı yapılan açıklamada, ölenlerin ailelerine, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dilenirken, sorumluların sorumluluklarını görmezden geldiği, OHAL’in hiçbir şeye çare olmadığı vurgulandı. 

Açıklama şöyle: “Bombalamalar, saldırılar adeta hayatımızın tam ortasında yerini almışken, sorumlular sorumluluklarını görmezden geliyor. Yandaş medya, acıları paylaşmadığı gibi, sorumluları görünmez kılmak, hükümeti aklamak için insan aklıyla alay edercesine yayınlar yapıyor. Tüm bu ölümlerden kendini hiçbir şekilde sorumlu tutmayan hükümet, oluşan kaos atmosferinden diktatörlük projesini var etmeye çalışıyor. 

Gerçekleşen saldırının failinin kimliğine bakılmaksızın söylenmesi ve bilinmesi gereken, yapılanın ülkemizde son iki yılda giderek güç kazanan kaos atmosferine, tedirgin yaşama ve buna paralel olarak hak ve özgürlüklerin kısıtlanması sürecine katkı sunacağıdır. Atılan her bomba, sıkılan her kurşun ile ülkemiz halklarının tedirginliği artıyor, zaten sınırlı olan haklar ve özgürlükler daha fazla tırpanlanıyor. Saldırılar arttıkça, insanlar öldükçe bunlara çözüm olacakmış gibi öne sürülen Olağanüstü Hal uygulamasının şu ana kadar hiçbir şeye çare olmadığı, muhaliflerin susturulması, özgürlüklerin kısıtlanması dışında bir işlev görmediği ortadadır. 

Ülke içinde barış için diyalog yolları aranmadıkça, Suriye’de emperyal heveslerle bataklığa saplandıkça daha çok ölecek, daha çok güvensiz, tedirgin yaşayacağız. Ülkemizde ve kentimizde barış ve huzur atmosferinin tesisi için bir an önce demokratikleşme adımları atılmalı ve Suriye’ye yönelik maceracı müdahaleden vazgeçilmelidir. Emek ve meslek örgütleri olarak, insan yaşamını hedef alan her türlü eylemin karşısında duracağımızı belirtiyor, emek ve demokrasiden yana tüm kesimleri ölümlere karşı yaşamı, barış ve demokrasiyi savunmaya, yaşanan acıların son bulması için birinci dereceden sorumlu AKP hükümetine karşı sesini yükseltmeye çağırıyoruz”. (İzmir/EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ocak 2017 21:35
www.evrensel.net