HDP Şevki Yılmaz’ın konuşmalarını Başbakana sordu

HDP Şevki Yılmaz’ın konuşmalarını Başbakana sordu

HDP Adana Milletvekili Meral danış Beştaş Akit Yazarı Şevki Yılmaz’ın HDP’li milletvekillerini hedef göstermesini Binali Yıldırım’a sordu

Akit TV’de konuşan Akit Yazarı ve eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz’ın, HDP’li milletvekillerini hedef göstererek "Devletin kendi MİT'i bazı kelleleri alması lazım, idam beklenemez. Bu Sultan Abdülhamit'in metodudur ve İslamidir" dediğini hatırlatan Beştaş. “Yine aynı konuşmada Suruç ve Ankara Garı katliamlarında hayatını kaybeden yurttaşları “aldatılmış gençler” olarak niteleyen Şevki Yılmaz, “ateizm zehrine yakalanmış, ahlaksızlık zehrine yakalanmış, devlet düşmanlığı zehrine yakalanmış gençler” ifadelerini de kullanmıştır” dedi

BEŞTAŞ’IN YILDIRIM’IN CEVAPLAMASINI İSTEDİĞİ SORULAR

1-) HDP’li milletvekillerinin devlet eliyle öldürülmesini salık veren Şevki Yılmaz’ın ifadeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? 

2-) Şevki Yılmaz’ın hedef gösteren ifadeleri hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

3-) Şevki Yılmaz’ın konuşmasından feyz alarak HDP’lilere yönelik gerçekleşecekherhangi bir saldırının sorumluluğu sizce kime ait olacaktır?

4-) Görsel medya kanalları üzerinden yapılan ve şiddete davet eden konuşmaya ilişkin ilgili televizyon kanalına bir yaptırım uygulanması gündeminizde olacak mıdır?

5-) Bir kişinin televizyon kanalında şiddete açık çağrı niteliğindeki konuşma yaparak halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunu işlemesi; iktidarınız döneminde bu tür şiddet söylemlerinin yaptırımsız kalmış olması olabilir mi?

6-) Eski bir milletvekili olan bir kişinin "Devletin kendi MİT'i bazı kelleleri alması” biçimindeki ifadelerinin fiiliyatta bir karşılığı var mıdır? Devletin bu yöntemleri uygulaması sizce mümkün müdür?

7-) Suruç ve 10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitirenler hakkında ifade edilen “ateizm zehrine yakalanmış, ahlaksızlık zehrine yakalanmış, devlet düşmanlığı zehrine yakalanmış gençler”  şeklindeki hakaret ifadelerinin yaşamını yitiren kişilerin hatırasına hakaret teşkil ettiğinden hareketle bu sözleri sarfeden kişi hakkında yargısal süreç başlatılmış mıdır? 

8-) Hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik içeren söylemlerin suç teşkil edip etmemesi neden kişilere göre değişkenlik göstermektedir? Eleştiri mahiyetindeki sosyal medya paylaşımları nedeniyle her gün yüzlerce kişi tutuklanırken, televizyon kanalında HDP’lilerin öldürülmesini salık veren kişinin yargılanmaması bu nedenle midir?

9-) Başbakan olarak yurttaşların can güvenliğine dair yüksek düzeyde sorumluluğunuz olduğundan bahisle bu tür nefret söylemlerinin bir linç girişimine konu olmaması için ne tür önlemler alacaksınız? (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net