İzmir’deki siyasi partilerden saldırıya tepki

İzmir’deki siyasi partilerden saldırıya tepki

İzmir’de adliyeye yönelik saldırıyla ilgili görüşlerini aldığımız EMEP, HDP ve CHP il başkanları saldırıya tepki gösterdi.

İzmir'de saldırıyı yapan iki kişi ve bir polis ile zabıt katibinin hayatını kaybettiği adliyeye yönelik saldırıyla ilgili İzmir'deki EMEP,CHP ve HDP il başkanları tepki gösterdi. 

EMEP İzmir İl Başkanı Cabbar Demirci: Ülkenin pek çok yerinde ço sayıda patlama oldu ve pek çok can kaybı yaşandı. En son İtanbul’daki iki saldırı ve bugün İzmir’de bu saldırılarının aralıkları da iyice azaldı. Neredeyse her hafta ciddi bir saldırı ile karşı karşıya kalıyoruz. Kimden gelirse gelsin bu kör terörü kınıyoruz. Birçok çevrenin işine geliyor bu saldırılar ama işçi ve emekçilerin çıkarına değil. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara şifa diliyoruz. Hükümet kendi sorumluluğunu üzerinden atıyor. Önlemekle sorumlu olan Hükümettir. Bu tür saldırıların asıl olarak engelleyecek güç işçi ve emekçilerin birlikte mücadelesidir. Çözüm savaş politikalarında değildir.  

HÜKÜMET ENGELLEYEMİYOR

CHP İl Başkanı Asuman Ali Güven: Gerçekten terör artık iyice hortladı, kontrolden çıktı. Hükümet kontrol edemiyor. Şu an adliyedeyim. Çok daha büyük olaylar da olabilirdi ama 2 şehit vererek ve yaralılarla atlatılmış durumda. Teröristlerin niyeti çok daha ağır zayiat verdirmek ve katliam yapmakmış. Bir an önce bu konuda ciddi tedbirler alınması gerekiyor. Bu işin Hükümet düzeyindeki sorumlularının bence değiştirilmesi gerekiyor. Daha vakıf ve kontrol edebileceklerin olması gerekiyor. Bunlarla bu iş gitmiyor açıkçası. Önleyemiyorlar, yaşadıklarımız her gün ortada. Zaten terörü İzmir’e davet ettiler. İzmir’de olmuyor diye diye, lanet olsun İzmir’de de oldu. Dilerim bir daha olmaz.  

BU TÜR ŞİDDET OLAYLARINI HİÇBİR ŞEKİLDE TASVİP ETMİYORUZ

HDP İl Başkanı Mahfuz Güleryüz: Bu tür şiddet olaylarını hiçbir şekilde tasvip etmiyoruz. İlkesel olarak kınıyoruz. İzmir’de yaşanması acı verici bir durum. Özellikle son dönemde her yerde patlama oldu İzmir’de olmadı şeklindeki yapılan değerlendirmelerin olduğunu gönünde bulundurursak manidar bir durum olarak değerlendiriyorum. Hepimize bütün İzmir halkına geçmiş olsun. Olayın mahiyeti hakkında şu an için çok fazla bilgim yok. Dilerim ucuz atlatmışızdır. Ülke bir şiddet sarmalından geçiyor. Türkiye’nin her yerinde ucu, bucağı, şekli belirsiz bir saldırı ortamı ile karşı karşıyayız. Bu sarmalın bir an önce bitirilmesi ve bu ortamın bir an önce ortadan kaldırılması hepimizin temennisi ve beklentisi. (İzmir/EVRENSEL)


İzmir'de bombalı saldırı sonrası ilk görüntüler


 

Görgü tanıkları olay anını anlattı

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Ocak 2017 09:57
www.evrensel.net