Her gün tonlarca toprak taşıyor  sadece 50 lira alıyor

Her gün tonlarca toprak taşıyor sadece 50 lira alıyor

Adana'da Cumali Mendeş ve eşi, günlük 50 lira karşılığında tonlarca toprak taşıyarak çocuklarına bakıyor.

Adana’ya göç eden binlerce aile Çukurova’nın bereketli topraklarında tarım sektöründe çalışarak, yaşam mücadelesi veriyor. Bu ailelerden biri de 1994’te Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Aladdin köyünden Adana’ya göç eden Mendeş ailesi.

Eşiyle birlikte tarlalarda çalışarak, 5 çocuğuna baktığını söyleyen Cumali Mendeş, Adana’ya geldikleri ilk yıllarda zor günler yaşadıklarını dile getirdi. Mendeş, “İlk yıllarda iş ve ev olmadığı için bir mülteci gibi akrabalarda kaldık. Yoksulluk içinde yoksulluğu yaşadık, tarlaya, inşaatta ve günübirlik işlere gittim. Bu zor yıllardan sonra kendimizi toparlamaya başladık ve şu an başımızı koyabileceğimiz bir evimiz var” dedi.

‘BİR HATTA 100 EL ARABASI TOPRAK TAŞIYORUZ’

Günübirlik seraya, portakal, limon ve nar ağacı budamaya gittiğini söyleyen Mendeş, okula giden çocuklarının masraflarını çıkarmak için eşinin de kendisiyle tarlada çalıştığını dile getirdi. Mendeş, bir kızının üniversiteye diğerlerinin ise ilkokula gittiğini anlattı. Mendeş, eşiyle birlikte tonlarca toprağı seraya taşıdıklarını aktararak, “Bizle birlikte 13 kişi daha çalışıyor, zor bir iş. Sera içinde bulunan her hat boğumuna 100 el arabası toprak taşıyoruz. Bir hat boğumu 40 metre uzunluğunda 80 santim genişliğindedir, patates üretimi yapılıyor, bu serada. Seraya tonlarca toprak taşıyoruz” şeklinde konuştu.

‘HASTAYIM AMA ÇALIŞMAK ZORUNDAYIM’

Çocuklarına bakmak için bu ağır işlerde çalışmak zorunda kaldıklarını ifade eden Mendeş, “Sabahtan akşama kadar 50 TL yevmiye karşılığında çalışıyoruz. Mecbur olduğumuz için bu işlerde çalışmak zorundayız, bu işlerde süreklilik yok, karaciğer hastası olmama rağmen mecburen kimseye muhtaç olmamak için çalışıyorum. Benim gibi binlerce insan işsiz ve ayakta durmaya çalışıyor. Türkiye’deki işsizlik oranları gözler önünde, ülkede barış olursa ekonomi canlanır ve işsizlik de azalır bunu umuyoruz” diye konuştu. (Adana/DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ocak 2017 19:02
www.evrensel.net
ETİKETLER AdanaCumali Mendeş