Asil Çelik’te işçiler 18 Ocak’ta greve çıkacak

Asil Çelik’te işçiler 18 Ocak’ta greve çıkacak

Bursa’da Asil Çelik firması yönetimi ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında anlaşma sağlanamaması üzerine 18 Ocak'ta grev kararı alındı.

Bursa’da faaliyet gösteren Asil Çelik firması yönetimi ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında süren toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, sendika 18 Ocak’ta greve gitme kararı aldı.

Birleşik Metal-İş ile Asil Çelik AŞ arasında 7 Eylül 2016 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi ve Kasım ayındaki arabulucu sürecinden sonuç alınamayınca fabrika çalışanları ve sendika yöneticileri Asil Çelik’te grev kararı aldı. Bu karar geçen 16 Aralık günü mesai saati sonrası Birleşik Metal-İş yöneticileri ve işçiler tarafından işyerine asıldı. 

KAP’A BİLDİRİLDİ

Ardından grev tarihi belirlendi ve bu karar şirket yönetimi tarafından KAP’a bildirildi. KAP’a gönderilen yazıda şöyle denildi: “Şirketimiz ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında yürütülmekte olan toplu iş sözleşmesi sürecinde Birleşik Metal-İş Sendikasının grev kararı alarak 16 Aralık 2016 tarihinde işyerlerimizde ilan ettiği, 16.12.2016 tarihli Özel Durum Açıklaması ile kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Birleşik Metal İş Sendikası, 30.12.0216 tarih ve 375 sayılı kararı ile işyerlerimizde 18 Ocak 2017 tarihi itibariyle grev kararının uygulamaya konulacağını ilan etmiştir. Yasal süreç devam etmektedir.” 

Çelik sektörünün önemli fabrikalarından biri olan Asil Çelik’te bine yakın kişi çalışıyor. (Bursa/DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Asil Çelikgrev