Tarım Bakanlığı'ndaki açığa almalar protesto edildi

Tarım Bakanlığı'ndaki açığa almalar protesto edildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında KESK ve TMMOB üyesi 42 kamu emekçisinin açığa alınmasına meslek örgütleri ve sendikalar tepki gösterdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında KESK ve TMMOB üyesi 42 kamu emekçisinin 22 Aralık'ta açığa alınmasını alanda örgütlü sendika, meslek odası ve dernekler tepkiyle karşıladı.  

TMMOB Genel Merkezi'nde gerçekleşen basın açıklamasına KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Başkanı Emin Koramaz, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, Tarım Orkam Sen Genel Başkanı Hamit Kurt ve Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş katıldı. Örgütler adına ortak açıklamayı yapan TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda 22 Aralık'ta yaşanan açığa almalarla  KESK ve TMMOB üyesi 42 kamu emekçisinin “FETÖ/PDY”soruşturması kapsamında açığa alındığını kaydetti. Açığa alınanların oda, sendika yöneticisi ve işyeri temsilcisi olduklarına dikkat çeken Koramaz, açığa almaların KESK ve TMMOB'a yönelik susturma operasyonunun bir parçası olduğunu söyledi.

'12 EYLÜL DÖNEMİNİ GEÇTİ'

Koramaz, KHK'ler ile yaşanan mağduriyetlerin giderileceğine dair sözlerin yerine getirilmediği gibi yeni KHK'ler ile yeni ihraç dalgalarının yaşanacağına ilişkin haberlere vurgu yaptı. Koramaz, “Başbakan Yardımcısı yeni KHK'lerin bugün yarın yayınlanarak ihtiyaçlarını gidereceklerini belirtiyor. Bu artık kabul edilemez bir hal aldı. Hangi üyemizin, nerede, ne zaman açığa alınacağını, hangi KHK ile işinden sorgusuz sualsiz atılacağını bilmiyoruz” dedi. Koramaz, 15 Temmuz'un ardından yaşanan açığa alma ve ihraçların 12 Eylül döneminden bile çok fazla olduğunu belirterek  amacın kamu emekçilerine korku salarak iş güvencesini ve örgütlü mücadeleyi ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı. “Bizleri açlıkla, işsizlikle terbiye etmeye çalışarak hiçbir sonuç alamayacaksınız” diyen Koramaz, örgütlü mücadeleden, mesleki ve demokratik sendikal faaliyetlerden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

'AÇIĞA ALMALAR, MÜCADELEMİZE BİR CEVAP'

Ortak açıklamanın ardından sözü alan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, 22 Aralık'ta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında yaşanan açığa almaların çok manidar olduğunu söyledi. 21 Aralık'ta gerçekleştirmek istedikleri ve engellemeyle karşılaştıkları Emekçi Yürüyüşünü hatırlatan Özgen, “Bu açığa almalar tesadüfi değil, bizim yürüttüğümüz ve kamuoyunda da büyük destek gören mücadelemize bir cevap olarak gerçekleştirildi” dedi. 15 Temmuz sonrası gerçekleşen açığa alma ve ihraçların illerde Memur-Sen'le yürütülen faaliyetlerin sonucu gerçekleştiğini kaydeden Özgen, yöneticilere yönelik gerçekleşen açığa almaların mücadeleyi engelleyerek, korkuyu tesis etmek üzere geçekleştiğini kaydetti. Bugüne kadar konfederasyonlarına yönelik açığa almaların büyük bir bölümünün geri dönüş yaptığını belirten Özgen, “Bütün geri dönüşleri mücadele ederek sağlayacağız, hem kendi özgünlüğümüzle hem de dayanışarak saldırılar karşısında korkmadığımız ve mücadeleye devam edeceğimizi göstereceğiz” dedi.

'ÜZÜNTÜLÜYÜZ AMA KARARLI MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK'

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör de çok sayıda meslektaşının görevden uzaklaştırılmasından dolayı üzüntülerini dile getirerek, “Temel hukuk normlarına aykırı bir biçimde ihraç ve açığa almalarla üyelerimizin işsizliğe itilmesi kabul edilemez. Oda organlarında beraber görev yaptığımız arkadaşlarımız en kısa zamanda geri dönmeli. Arkadaşlarımızın her koşulda yanındayız. Kararlı tutumumuz devam edecek” dedi.

'FETÖ KAPSAMINDA UZAKLAŞTIRMALAR KABUL EDİLEMEZ'

Tarım Orkam Sen Genel Başkanı Hamit Kurt da görevden uzaklaştırılan 42 kamu emekçisinin  çoğunun yönetici konumunda olduğuna dikkat çekerek, “Aileleri de kendileri de çağdaş yaşamın savunucusu. Açığa alanlar da bunu gayet iyi biliyor” dedi. 42 kişinin tamamının FETÖ/PDY kapsamında alındığına dikkat çeken Kurt, “Alevi arkadaşımıza yazıyı tebliğ ederken, FETÖ/PDY'nin yanına diğer örgütler yazarak ilave ediyorlar. Bu kararların masa başında, keyfi alındığını gösteriyor” dedi. Türkiye Ziraatçiler Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş ise “Arkadaşlarımızın FETÖ kapsamında açığa alınmalarını kabul edemiyorum. Hepsi pırıl pırıl, mesleklerinde başarılı insanlar. Hepsinin yanındayız” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ocak 2017 14:25
www.evrensel.net