Ankara'nın çevre düzeni planı netleşiyor

Ankara'nın çevre düzeni planı netleşiyor

Türkiye'nin çevre düzeni planı olmayan iki ilinden biri konumundaki Ankara'ya yönelik planın netleşmeye başladığı bildirildi.

Türkiye'nin bütün illerinin çevre düzeni planı varken, Ankara ve Kilis illerinin çevre düzeni planı bulunmuyor. Ankara için çevre düzeni planının çıkarılması yıllardır bekleniyordu. Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim, Ankara için oluşturulan çevre düzeni planının netleşmeye başladığını kendi çabaları sonucu öğrendiklerini açıkladı.

Konuyla ilgili odalarında basın toplantısı düzenleyen Sevim, “Ankara için Kasım 2013'ten beri çevre düzeni planı çalışmalarının yürütüldüğünü öğrendik. Bunun üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesine yazıyla ‘bizi de davet edecek misiniz’ diye sorduk. Bizim yazımızdan sonra belediye Aralık 2016'da bizim de görüşümüzü alma ihtiyacı duydu” dedi. Ancak planlar netleşmeye başladıktan sonra davet edildiklerini belirten Sevim, “Planla ilgili verileri de bizimle paylaşmadılar. Sadece bize bir sunum yollardılar. Yolladıkları sunumda da bizim eleştirdiğimiz bölümler çıkarılmıştı” diye konuştu.

153 KM METRO HATTI

Sevim, edinebildikleri bilgiye göre Ankara için 1/100.000 ölçeğinde çevre düzeni planının  öngörüldüğünü, planda konut arazisi olarak 18 milyon kişiye yetecek arazi ayrıldığını ancak konut yapımının öngörülmediğini belirtti. Sevim, konut yerine daha çok Ankara'nın ihtiyacı olan tarım ve sanayi sektörlerine yönelik alanlar ayrıldığını ifade etti. Sevim, planda 2038 kadar yapılması planlanan 153 km metro hattının da yer aldığını kaydederek, “Belediye Başkanı Gökçek'in performansına bakıldığında bu öngörünün başarıya ulaşması konusunda kaygılarımız var” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ocak 2017 15:30
www.evrensel.net