İHD Adana Şubesi Gençlik Komisyonu'ndan 2016 raporu

İHD Adana Şubesi Gençlik Komisyonu'ndan 2016 raporu

Adana’da 2016’da 377 üniversite öğrencisi soruşturma geçirdi, 41 öğrenci ceza aldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Gençlik Komisyonu, Adana’da 2016 yılında üniversite öğrencilerinin eğitim hakkını da engelleyen öğrencilere yönelik soruşturma ve davalara dair bir rapor yayımladı. İHD Adana Şube binasında paylaşılan rapora göre 2016 yılında 377 öğrenci hakkında cezai soruşturma açıldı, hakkında dava açılan öğrencilerden hakkında beraat kararı verilen öğrenci sayısı ise 11 iken Adana’da ceza verilen öğrenci sayısı 4,  tutuklu bulunan öğrenci sayısı 5.

DEMOKRATİK ALAN GENİŞLETİLMELİ

Komisyon adına basın açıklamasını okuyan Halime Tunç, öğrenciler hakkında yürütülen cezai ve idari soruşturmaların ve gözaltıların gerek uluslararası sözleşmeler, gerekse anayasal güvence altına alınan toplantı-gösteri yürüyüş, ve ifade özgürlüğü kapsamında gösterilen demokratik tepkilerle ilgili olduğunu ifade etti. Devletin güvenlik politikaları uygulamasının temel amacının temel hak ve özgürlükleri üst seviyede korumak olması gerekirken onları kısıtlayan bir politika izlendiğine dikkat çeken Tunç, çözümün OHAL kaldırılarak ifade ve toplanma özgürlüğünün önündeki engellerin  kaldırılması, demokratik alanın gelişmesi olduğunu ifade etti.

DEMOKRATİK EYLEMLER SUÇ SAYILDI

Soruşturmaya konu olan eylemler arasında 2014’te Kobané’de IŞİD'in katliamlarına dikkat çekmek için yapılan basın açıklaması, 14 Ekim 2015’te Ankara Gar katliamı ile ilgili kadınların yaptığı basın açıklaması, HDP Gülbahçesi Temsilciliği’nde öğrencilerin yaptığı toplantı, Roboski anması, Suruç katliamını kınama, sokağa çıkma yasağında yaşanan hak ihlalleri ile ilgili basın açıklamaları, 1 Mayıs’ın 2016’da yasaklanması sonrası kitlenin basın açıklaması yapması gibi demokratik eylemler yer alıyor. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net