Trump, Wall Street avukatını aday gösterdi

Trump, Wall Street avukatını aday gösterdi

ABD Başkanı seçilen Donald Trump, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanlığına Wall Street’in avukatını aday gösterdi.

ABD Başkanı seçilen Donald Trump, ülkedeki finans şirketlerini denetleyen Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanlığına, Wall Street şirketlerinin avukatlığını yapan Jay Clayton'ı aday gösterdi.

Sputnik’in haberine göre, seçim kampanyasında ABD finans sektöründe regülasyonları hafifletme vaadinde bulunan Trump, ülkenin en büyük finansal düzenleyici kurumu olan SEC'in başına Wall Street'teki finansal bankaların ve şirketlerin avukatlığını yapmış Clayton'ı aday gösterdiğini belirtti.

Trump'ın basın ofisinden yapılan açıklamada, Clayton'ın başkanlığı sayesinde ABD ekonomisinde daha çok istihdam oluşturulacağı ve finansal kuruluşlar üzerinde 'güçlü gözetim' sağlanacağı bildirildi.

ABD'de 2008 yılında başlayan konut kredisi (mortgage) krizinde SEC, Wall Street'teki büyük yatırım bankalarına yeteri kadar denetim ve gözetim uygulamadığı için eleştirilmişti.

SEC Başkanlığına aday gösterilen Clayton, ABD'nin en büyük yatırım ve finans bankalarından olan Goldman Sachs'e 2008'de hukuki danışmanlık yapmıştı. Şu anda uluslararası hukuk şirketi Sullivan & Cromwell'de avukatlık yapan Clayton, Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın ilk halka arzında görev almıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Donald TrumpABDSEC