HDP’nin taktiği ikinci tur üzerine

HDP’nin taktiği ikinci tur üzerine

HDP kulislerinde anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında izlenecek taktikler gündemde.

HDP’de anayasa değişiklik önerisinin TBMM Genel Kurulu’ndaki oylaması sırasında izlenecek taktikler tartışılmaya başlandı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre; parti kulislerinde özellikle ikinci tur oylamaya katılmama eğilimi öne çıkıyor. Ayrıca HDP’nin görüşmeler sırasında gerilimden uzak durarak içtüzükten kaynaklı bütün haklarıyla muhalefet etmeyi planladığı da belirtiliyor.

HDP içinde konuşulan ilk taktiğe göre HDP ilk tur oylamaya katılacak. İlk turda gizli oylama usulüne uyulup uyulmadığı konusunda gözlem yapılarak, bu yönteme aykırı bir durum yaşanıp yaşanmadığı belirlenecek. İlk turda gizli oylama usulüne uyulmaması durumunda ikinci tura kadar bu konunun gündemleşmesi ve son turdaki uygulamanın usulüne uygun olması için girişimlerde bulunacak.

İkinci turda ise oylamaya katılmama eğilimi öne çıkarken, böylece ikinci turda olası firelerin de önüne geçileceği kaydediliyor. HDP’nin oylamaya katılmaması durumunda özellikle AKP ve MHP’li milletvekillerinin ret oylarının daha da görünür olacağı; bu durumun da öneriye karşı çıkan milletvekillerinin fikrini değişmesine neden olabileceği ifade ediliyor.

HDP’nin görüşmelerde tutuklu eş başkanlar ve milletvekillerini de gündeme getirerek, TBMM’nin eksik üyeyle anayasa değişikliği görüşmesi yapmasının uygun olmadığı vurgusu yapacağı da belirtiliyor. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER HDPAnayasakulis