05 Ocak 2017 03:36

Ensar propagandası için sınavları iptal ettiler

CHP’li Eren Erdem İstanbul Üsküdar’da bulunan bir lisede sınavların Ensar Vakfı propagandası nedeniyle iptal edildiği iddialarını meclise taşıdı.

Ensar propagandası için sınavları iptal ettiler

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, İstanbul Üsküdar’da birçok lisede sınavların iptal edilip öğrencilerin zorla AKP etkinliğine götürüldüğü iddiasını Meclis’e taşıdı.

Erdem, İstanbul Üsküdar’da aralarında Kandilli Kız Anadolu Lisesi, Çengelköy Meslek Lisesi, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi ve Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nin de bulunduğu birçok lisede tüm sınavların iptal edilip “spor etkinliğine gitme” gerekçesiyle öğrencilerin AKP etkinliğine götürüldüğünü belirtti. CHP’li Erdem, AKP seçim müziği çalınan etkinlikte Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarının ve Ensar Vakfı’yla ilgili görüntülerin izletildiğini ifade etti.

SORUŞTURMA AÇILACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya verdiği soru önergesinde, okul müdürleri başta olmak üzere, il ve ilçe müdürüne ve talimatı uygulayan yetkililere yönelik soruşturma açılıp açılmadığını soran Erdem, ayrıca “Soruşturma açılmayacaksa, sendikalı on binlerce öğretmenin siyaset yaptığı gerekçesiyle OHAL kapsamında aylarca mağdur edilmesinin gerekçesi nedir?” sorusunu iletti.

CHP’li Erdem’in önergesinde şu sorular yer aldı:
- Üsküdar’da liselerin sınavları iptal edilerek öğrencilerin siyasi parti etkinliğine götürüldüğü iddiaları doğru mudur?

- Bahsi geçen etkinliğe lise öğrencileri hangi yetki, karar ve gerekçeyle götürülmüştür? Etkinlik ne amacıyla düzenlenmiştir?

- Üsküdar Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne öğrencilerin etkinliğe katılması hususunda talimat verilmiş midir?

- Konuya ilişkin okul müdürleri başta olmak üzere, il ve ilçe müdürüne ve talimatı uygulayan yetkililere yönelik herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

- Soruşturma açılmayacaksa, sendikalı on binlerce öğretmenin siyaset yaptığı gerekçesiyle OHAL kapsamında aylarca mağdur edilmesinin gerekçesi nedir?

- Bir canlı yayında sarf ettiğiniz “Öğrencilere siyasi propaganda yapmak, öğrencileri siyasi propaganda için görevlendirmek veya onları bu yönden teşvik etmek, bütün bunların hepsi eğitimle alakası olmayan faaliyetlerdir ve Milli Eğitim bunları denetlemekle yükümlüdür” beyanınız hâlâ geçerliliğini korumakta mıdır?

- Adı geçen okullarda etkinliğe katılmak istemeyen öğrencilere yönelik herhangi bir disiplin soruşturması başlatılmış mıdır?

- İlgili mercilere veliler tarafından herhangi bir şikâyet başvurusu yapılmış mıdır? Bu başvurulara ne yanıt verilmiştir? (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD sanığına tahliye gerekçesi: Sabit ikametgâhı var!

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa